kanald.ro
Actualitate
Cine e fata de la țară cu 10 pe linie în toți anii de liceu. „Nu am fost niciodată „un şoarece de bibliotecă”
Ines Bălănescu are 18 ani și a absolvit clasa a XII-a la Liceul din Truşeşti, o comună din Botoşani.
Eleva de la țară este unul dintre copiii deosebiți ai judeţului, care a reușit performanța de a încheia fiecare an de liceu cu media 10 pe linie.
Ines nu a luat nota 9 la nicio materie și chiar și asa, ea se consideră o adolescentă normală. Deși a fost mereu o elevă de top, Ines nu și-a dorit niciodată să plece de la şcolile din mediul rural. Săptămâna aceasta, eleva susține examenul de Bacalaureat și urmează să dea admitere la facultate.
Eleva de la țară visează la o carieră în medicină
Ines mărturisește că i-a plăcut să învețe dintotdeauna. Ea consideră că elevii de la țară sunt mai motivați decât cei de la oraș, pentru că își doresc să-și depășească condiția. „Contează mai mult dacă tu vrei să înveţi. Aici, la ţară, elevii, în multe cazuri, îşi dau silinţa, sunt motivaţi să ajungă mai sus, au un scop bine definit”, spune ea, pentru Click.ro.
Ines a ştiu mereu că vrea să devină medic și se pregătește pentru asta. Ea susține că familia i-a fost mereu alături în drumul spre visul său. „Pentru mine nu au contat notele, ci dorinţa de a şti şi mai ales de a mă pregăti pentru materiile care mi-au plăcut mai mult, adică biologia şi engleza. Ca să te pregăteşti cum trebuie, este nevoie, desigur, de multă muncă şi consecvenţă. Am fost motivată şi tot timpul m-a sprijinit familia. Mi-a plăcut mereu să învăţ”, mărturisește eleva.
Citeste si: Bat clopote de nuntă în televiziune! Mara Bănică, cerută de soție cu un inel de milioane
Citeste si: VIDEO! Cântăreața Morgana, actriță în videoclipul lui Armin Nicoară și Mihai Priescu!
Asemeni oricărui elev, Ines a avut şi materii pe care le-a îndrăgit mai puțin. Ea spune că matematica nu a fost preferata ei. „Matematica nu prea mi-a plăcut. Am învăţat-o de nevoie, fiindcă îmi trebuia la examene, mai ales la examenul final”, explică tânăra din Truşeşti. „Îmi doresc să urmez Facultatea de Medicină de la Iaşi. Îmi place biologia şi vreau să ajungă un medic bun. Tocmai de aceea trebuie să depui efort în plus la materiile preferate şi trebuie să te axezi pe ceea ce doreşti să devii. Pentru note ajunge să înveţi ceea ce se predă la clase”, mărturisește ea.
Citeste si: Ce sa puneti in geanta de maternitate? Elemente esentiale pentru momentul nasterii - catena.ro
Ines Bălănescu: „Nu am fost niciodată „un şoarece de bibliotecă”
Eleva mărturiseşte că nu a fost niciodată „un şoarece de bibliotecă”. Ea spune că întotdeauna a făcut performanță îmbinând studiul cu relaxarea. „Am observat că o plimbare, un film, lectura sunt activități care sporesc randamentul. Performanţa necesită şi timp liber, timp petrecut cu familia, urmarea pasiunilor”, spune Ines. Eleva cântă la chitară și anul acesta a obţinut şi permisul de conducere.
Zilele acestea, tânăra susține examenul de Bacalaureat, iar apoi va da examenul de admitere la Medicină.