WowNews logo WOWnews
Stories
adrian mititelu mihai rotaru

Adrian Mititelu și Mihai Rotaru au vorbit despre fuziunoarea celor două cluburi din Bănie.

Sport

Cum au reacționat Adrian Mititelu și Mihai Rotaru la propunerea de fuzionare a celor două formații din Bănie?

Lia Olguța Vasilescu, primarul Craiovei, a vorbit despre fuzionarea celor două cluburi, Universitatea Craiova și FC U Craiova.

Adrian Mititelu, patronul celor de la FC U Craiova, a declarat că fanii formației și-ar dori fuziunea, însă totul se rezumă la un zvon în momentul de față, neexistând o discuție concretă.

„Sunt mulți care doresc asta, foarte mulți, dar nimeni nu spune public. Mă lasă pe mine să spun. Eu nu pot să spun prea multe, există propuneri, discuții, dar lucruri generale. Ar fi bine să fie așa, însă nu s-a trecut la o acțiune completă.

Eu nu mai am nicio problemă cu primarul Craiovei, chiar am discutat de câteva ori, evit subiectul fotbal, am alte chestiuni care au legătură cu activitatea dumneai, am niște proiecte imobiliare și mă lovesc de activitatea primăriei, am nevoie de diverse acte. Am închis orice discuție vis-a-vis de fotbal”
, a spus Adrian Mititelu, potrivit Sport Total FM.

Citeste si: Răsturnare de situație în cazul fetiței de 2 ani, care a murit după anestezie în clinica stomatologică! Ce s-a aflat ABIA ACUM despre medicul anestezist- kanald.ro


Fuziunea celor două cluburi nu este limitată juridic

Adrian Mititelu a mai menționat că fuziunea celor două formații s-ar putea efectua foarte ușor din punct de vedere juridic, singura problemă ar fi tensiunile dinte ultrași.

„E foarte ușor de realizat, amândouă sunt SA-uri, juridic e foarte ușor de rezolvat. Știți foarte bine disensiunile care sunt acolo, ruptura care pare ireparabilă. Sunt multe, nu vreau să spun niște vorbe acum care să ducă la adâncirea crizei, să spune niște răutăți, mă abțin.

A fost ce a fost, s-a ajuns la această nebunie în Craiova, să se urască oamenii între ei, să nu mai vorbească, știu cazuri de frați care nu-și mai vorbesc pe tema asta. Eu n-am vrut să dezbin orașul, am dat totul pentru fotbalul craiovean, chiar dacă am făcut greșeli, n-am vrut să se întâmple chestia asta. E un fapt împlinit acum, poate cu timpul se va rezolva”, a mai adăugat Adrian Mititelu.

Lia Olguța Vasilescu, primarul municipiului Craiova, cea care a avut un rol cheie în formarea echipei patronate de Mihai Rotaru, în anul 2013, a declarat că susține fuziunea

celor două formații pentru a putea crea o singură echipă puternică.

Citește și: James Rodriguez a decis să plece de la Sao Paulo după doar câteva luni! Fotbalistul columbian a discutat deja cu persoanele din conducerea clubului brazilian

universitatea craiova

Universitatea Craiova se poziționează pe locul 4 în clasamentul Superligii României, cu 37 de puncte.

[Sursa foto: Instagram FCSB]

Citește și: Pierre-Emerick Aubameyang: „Iubesc totul la Barcelona”. Atacantul celor de la Marseille a vrut să se întoarcă la echipa catalană. De ce nu a fost posibil acest lucru?

Citeste si: Raportul medico-legal în ceea ce o privește pe Andreea Cuciuc, a fost dezvăluit! Se confirmă sau se infirmă declarațiile părinților săi cu privire la cauza decesului?- kfetele.ro

Citeste si: O îndrăgită cântăreață a facut DECLARAȚII SFÂȘIETOARE despre Andreea Cuciuc: „Se simțea vinovată dacă...” Ce promisiune i-a făcut artista fiicei lui Igor Cuciuc?- radioimpuls.ro

Mihai Rotaru: „Noi nu ne războim cu nimeni”

Mihai Rotaru, patronul Universității Craiova, susținut că exclude sub orice formă o fuziune, explicând că echipa sa nu are nevoie să fuzioneze cu nimeni pentru a se lupta la titlu.

„Nu știu nimic, nu se va pune vreodată problema. De ce ar fuziona vreodată Universitatea Craiova cu cineva? Nu se poate. Este o singură Craiovă, este Universitatea Craiova. Nu a vorbit de o fuziune, a vorbit de dorința de a fi o singură echipă în oraș. Nu luăm în calcul.

Îi respectăm pe ceilalți de la noi din oraș, dar nu se pune problema de o fuziune. Noi am deschis acționariatul, mergem pe alt drum în acest moment. Nu vrem fuziune, nici nu vrem să ne războim cu cineva. Noi nu ne războim cu nimeni, poate alții se războiesc cu noi”, a spus Mihai Rotaru, la Digi Sport.