Diverse

Deținătorii de bilete la EURO 2024 vor putea călători gratis în Germania

Cine are bilete la meciurile la meciurile de la turneul final al Campionatului European de fotbal din Germania va putea călători gratis cu transportul public ecologic.

Au fost vândute 2,7 milioane de bilete pentru competiția care se va desfășura în perioada 14 iunie – 14 iulie. Românii care vor călători în Germania vor cheltui între 2.500 și 4.000 de euro pentru a asista la cele trei meciuri din faza grupelor, scrie pe PariuriX.com.

Citeste si: Igor Cuciuc își plângea amarul în direct, în urmă cu câteva luni. Artistul se afla la capătul puterilor: “Perna noastră a fost udă în fiecare seară de lacrimile mamei și lacrimile tatălui.” - kfetele

O parte din costuri este reprezentată de banii dați pe transportul dus-întors pe ruta România – Germania și pe transportul între orașele în care au meciuri „tricolorii”: Munchen (17 iunie, cu Ucraina), Koln (22 iunie, cu Belgia) și Stuttgart (26 iunie, cu Slovacia). Iată că măcar cheltuielile cu deplasarea în interiorul orașelor au fost eliminate.

Card de călătorie valabil 36 de ore

UEFA a semnat un acord cu asociația companiilor germane de transport VDV (Verband Deutscher Verkehrsunternehmen) pentru un permis de călătorie de 36 de ore (36-Stunden-Fahrkarte) valabil pentru fanii care vor veni în cele zece orașe gazdă. Cardul poate fi folosit atât în interiorul orașelor, cât și în jurul acestora, de la ora 06:00 din ziua meciului respectiv până la ora 18:00 în ziua următoare.

În funcție de orașul gazdă, reprezentanții VDV estimează că 70% dintre suporteri vor folosi transportul public înainte și după evenimentele sportive.

Transportul public local joacă un rol important în mobilitatea în Germania: aproape un sfert din cele aproximativ 39 de milioane de gospodării din această țară nu dețin o mașină. Prin urmare, sunt efectuate anual peste 11,6 miliarde de călătorii cu autobuzul și trenul, cifra fiind în continuă creștere.

În Munchen, orașul în care tricolorii debutează la Euro 2024 contra Ucrainei, un abonament lunar pentru rețeaua de transport public costă 49 de euro, o parte din preț fiind subvenționat de statul german. Un bilet valabil 24 de ore costă 7,5 euro. Se pot cumpăra și bilete de grup (2 adulți și 3 copii) valabile o zi (12 euro) sau o săptămână (20 de euro). De reținut că metroul circulă între 4 dimineața și 1 dimineață, în ziua următoare.

Investiții de 2 miliarde de euro în transportul public, din 2025

Guvernul federal își propune să facă transportul public și mai atractiv. Investițiile în acest domeniu au fost majorate la un miliard de euro pe an începând cu 2021, iar de anul viitor cota federală va ajunge la două miliarde de euro.

Citeste si: Conflictul între familiile Cuciuc și Botgros contiunuă. Cristi Botgros ajunge la audieri. Ce ar fi făcut tânărul în timp ce Andreea era jos: “Cel mai neomenește mi se pare să dai scrum de țigară...” -

Citeste si: Ce sa puneti in geanta de maternitate? Elemente esentiale pentru momentul nasterii - catena.ro

Citeste si: NU mai e cale de întoarcere...Ahmed a spus ceva ce a distrus-o pe Kira. A încercat să fie puternică, dar lacrimile din ochii ei au dat-o de gol: "Poți să zici ce vrei tu, dar ai...". Moldo nu a mai re

Fondurile suplimentare vor fi direcționați către extinderea rețelei de transport public local, precum și pentru completarea flotelor de autobuze care funcționează cu motoare electrice, pe bază de hidrogen și biogaz. Unul din două autobuze urbane ar trebui să fie electrice până în 2030. Programul de protecție a mediului a prevăzut și o scădere a TVA-ului la biletele de tren pentru transportul regional de la 19 la 7%, la sfârșitul anului 2019.

Ca o alternativă la mașină, Guvernul Federal promovează și ciclismul, susținut de finanțări de aproximativ 1,4 miliarde de euro între 2020 și 2023. Banii au fost direcționați către crearea mai multor piste pentru biciclete și extinderea celor existente. Un proiect important în acest sens a fost „Radschnellwege”, o rețea de piste pentru biciclete cu utilizare rapidă creată în mare parte de-a lungul drumurilor naționale, pe care bicicliștii pot circula fără a se opri la semafoare sau la intersecții rutiere. Scopul este de a încuraja navetiștii să folosească acest mijloc de transport ecologic.

Rețelele de piste pot fi folosite de fanii veniți special pentru Euro 2024, care au posibilitatea să închirieze mijloacele de transport pe două roți.