kanald.ro
Evenimente
Un bărbat a murit după ce a căzut cu microbuzul în Dunăre, în Mehedinți! Autoturismul a plonjat în apă în urma unei coliziuni cu altă mașină
Misiune de salvare în Mehedinți, după ce un microbuz a căzut în Fluviul Dunărea.
UPDATE 21:00 Șoferul microbuzului, scos fără viață din Dunăre
Bărbatul care conducea microbuzul scufundat astăzi în Dunăre în Mehedinți a decedat și urmează să fie scos la suprafață de scafandri. Conform prefectului de Mehedinți, ar fi vorba despre un cetățean bulgar.
Autoturismul, care avea ușile și geamurile intacte, a fost scos din apă.
UPDATE 19:45 A fost identificată o victimă
Scafandrii au ajuns la microbuzul scufundat în Fluviul Dunărea după accidentul din Mehedinți. De asemenea, autoritățile au transmis că a fost găsită și o primă victimă.
„Echipajul de scafandri intervine în aceste momente, după ce au fost identificate un autovehicul și o victimă. Intervenția este în desfășurare”, a transmis ISU Mehedinți.
UPDATE 18:00 Un bărbat a fost dus la spital după incidentul din Mehedinți
Înainte ca microbuzul să plonjeze în Dunăre, acesta ar fi fost implicat într-o coliziune cu alt autoturism, al cărui șofer a fost rănit și transportat la spital. Acesta din urmă a povestit că încerca să vireze stânga, iar în acel moment a fost lovit din spate de microbuz.
Nu se știe deocamdată câte persoane au fost implicate în accident.
„Este posibil să fie doar șoferul sau șoferul și încă o persoană, dar până când se confirmă informațiile tratăm accidentul ca și cum la bord ar fi mai multe persoane”, a transmis Raed Arafat, conform Digi24.ro.
Știre inițială
Incident halucinant în Mehedinți. Un microbuz a căzut în Fluviul Dunărea, în zona viaductului Bahna, pe DN 6. La fața locului au ajuns de urgență pompierii, echipaje de Poliție, dar și mai multe echipaje SMURD. În aceste momente se derulează o misiune de salvare.
Microbuz căzut în Dunăre, în Mehedinți
Conform primelor informații transmise de autorități, incidentul s-a produs după ce microbuzul a încercat să evite impactul cu un alt autoturism. A ieșit de pe carosabil și s-a răsturnat în apele Dunării.
Citeste si: Ce cantitate de lapte consuma un bebelus? Tabel cantitate lapte bebelusi - catena.ro
Autpritățile au anunțat că fost activat Planul Roșu de Intervenție, iar la fața locului au fost trimise 3 echipaje de stingere, o descarcerare, un container Multirisc, o ambulanță SMURD, o ambarcațiune, dar și un echipaj format din cinci scafandri.
„Județul Mehedinți, E 70 – DN 6 (viaductul Bahna și Ilovita), accident rutier, un microbuz a căzut în Dunăre. La acest moment, nu este confirmat dacă vehiculul transporta pasageri. Pentru gestionarea evenimentului, la nivelul județului Mehedinți a fost activat Planul Roșu de Intervenție.
La fața locului au fost trimise de la nivelul ISU MH 3 echipaje de stingere, 1 descarcerare, 1 container MULTIRISC, 1 ambulanță SMURD, 1 ambarcațiune. De asemenea, în sprijin acționează un echipaj specializat, format din cinci scafandri din cadrul ISU Caraș-Severin. Misiunea este în dinamică”, au transmis reprezentanții ISU Mehedinți.
De asemenea, se pare că în microbuz se aflau și pasageri. Nu se știe deocamdată numărul acestora, nici și în ce stare se află.
Imagine de la locul accidentului din Mehedinți