kanald.ro
Evenimente
El este Levente, pompierul care a murit nevinovat într-un accident cumplit! Nu a mai putut fi salvat, după ce un șofer băut l-a izbit din plin cu mașina. În urma lui au rămas doi copii orfani de tată: „A plătit cu viața”
Rethi Levente, un pompier militar din Covasna, a murit într-un accident rutier.
Rethi Levente avea 44 de ani și se împărțea între meseria de pompier militar și rolul de tată a doi copii. Din păcate, viața lui Levente a fost curmată brusc luni, în data de 9 iunie.
Bărbatul se afla în timpul liber și își conducea motocicleta pe DN11, în localitatea Târgu Secuiesc, atunci când un autoturism l-a lovit din plin. Conform primelor informații, șoferul ar fi pierdut controlul volanului, a lovit un cap de pod și l-a accidentat ulterior pe Levente.
Imediat după impact, a fugit de la fața locului. Polițiștii l-au prins și l-au testat cu aparatul etilotest, rezultând o valoare de 0,67 mg/l alcool pur în aerul expirat. Pentru Levente însă, nu s-a mai putut face nimic.
Rethi Levente și copiii lui
Tristețe uriașă după moartea lui Rethi Levente
Moartea lui Levente a picat ca un trăsnet asupra tuturor celor care îl cunoșteau. În urma lui au rămas doi copii, care vor crește de acum fără tată.
Anunțul trist legat de decesul lui Rethi Levente a fost făcut public de reprezentanții Departamentului pentru Situații de Urgență, pe Facebook.
„Această tragedie ne reamintește, în cel mai crunt mod posibil, de pericolul uriaș pe care îl reprezintă consumul de alcool la volan și de consecințele iresponsabilității în trafic. Un om nevinovat a plătit cu viața, iar pierderea colegului nostru ne îndeamnă, din nou, să apelăm la responsabilitate și respect față de viață. În aceste momente de profundă tristețe, transmitem sincere condoleanțe familiei îndoliate, prietenilor, colegilor de la ISU Covasna și tuturor celor dragi. Dumnezeu să-l odihnească în pace!”, se arată în mesajul publicat de Departamentul pentru Situații de Urgență.