kanald.ro

Actualitate
Guvernul alocă bani pentru persoanele afectate de inundații. Florin Cîțu a cerut urgent un bilanț al pagubelor
Guvernul a decis să acorde sprijin celor păgubiți în urma inundațiilor.
Vremea capricioasă din ultimul timp a dus la adevărate tragedii pentru familiile aflate în zonele cu risc mare de inundație. Coșmarul nu s-a terminat pentru aceștia, căci meteorologii au anunțat noi coduri de fenomene extreme în estul țării. Din aceasta cauză, guvernanții au decis că este momentul să recurgă la o soluție pentru a ajuta famiile nevoiașe.
Citeste si: Marcel Ciolacu, despre catastrofele din ultimele zile: ”Oamenii nu au fost anunțați că vin inundațiile”
Familiile afectate de viituri vor primi bani din partea statului
În ultimele ore, 34 de localități din 14 județe au fost puternic lovite de inundații și o mulțime de familii au rămas pe drumuri, după ce viitura le-a dărâmat casele din temelii. Autoritățile se află încă pe teren, deoarece pericolul nu a trecut, și caută modalități prin care să evacueze oamenii cât mai repede, oferindu-le spații de cazare temporare.
Cei de la conducere au făcut un apel disperat către salvatori, rugându-i să fie implicați total și să ia orice decizii consideră că ar fi benefice pentru siguranța cetățenilor: „Vă cer să fiţi implicaţi total în gestionarea situaţiei, în coordonarea acţiunilor de intervenţie în situaţii de urgenţă, având în vedere că pericolul nu a trecut. Nu cred că mai este nevoie să vă spun că aceste măsuri nu se iau din birou, ci din teren, de la faţa locului.”, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode.
Mai mult, s-a optat și pentru o soluție care ar ajuta familiile afectate de inundații, reprezentată de sprijinirea acestora cu o anumită sumă de bani, din partea statului. Locuitorii din zonele respective trebuie să fie atenți în continuare în privința vremii, pentru că, după cum a declarat Raed Arafat, mesajele Ro-Alert au întârziat din diferite cauze: „Asta este pentru că este fenomen now casting și se află despre el tot foarte târziu de către ANM”, a transmis șeful Departamentului pentru Situații de Urgență.
Florin Cîțu a solicitat un bilanț al pagubelor
Pentru ca decizia de a sprijini cetățenii afectați de viituri să fie adoptată cât mai repede, premierul României a cerut de urgență un bilanț al pagubelor, cu scopul de a ști câte resurse să aloce pentru această situație: „Trimiteţi la Ministerul Dezvoltării evaluările ca să putem să avem la rectificarea bugetară resurse alocate pentru ceea ce se întâmplă în acest moment.”, a comunicat Florin Cîțu.
Citeste si: Ce sa puneti in geanta de maternitate? Elemente esentiale pentru momentul nasterii - catena.ro
Premierul urmează să decidă astăzi, într-o ședință de guvern, ce buget va fi alocat pentru pagubele produse de fenomenele meteo extreme.