
In articol:
Anamaria a avut parte de o moarte brutală, după ce a fost bătută și strangulată. Ulterior, trupul neînsuflețit al copilei de doar 12 ani a fost ascuns în lada unui pat.
Tragedia a ieșit la iveală la trei săptămâni de la decesul minorei, timp în care bunica și tatăl o căutau în disperare, iar mama și concubinul ei, principalii suspecți, nu mai erau de găsit.
Mama fetei de 12 ani ucise şi ascunse în lada patului, filmată de un coleg după ce a fost eliberată
Simona nu-și găsește nici o vină în moartea fiicei sale
Acum, însă, după ce Simona, mama fetei, a fost găsită într-un mic oraș din Catalonia și supusă unui interogatoriu prin videoconferință, în care a declarat că nu era acasă la momentul morții fetei și că a crezut că, de fapt, copila se întorsese la tatăl său, în custodia căruia se afla, a făcut alte mărturisiri halucinante.
După ce a fost eliberată de oamenii legii din Spania, Simona Iftimovici s-a reîntors la locul de muncă avut peste hotare, acolo unde le-a vorbit colegilor cu nonșalanță despre decesul Anei.
Luată la întrebări de oamenii alături de care lucrează, Simona a mărturisit că, pe lângă faptul că nu a recurs la vreun gest macabru, ea nici nu avea vreo idee că doarme în casă cu trupul neînsuflețit al copilei sale.
Plus că, mai spune ea, dacă ar fi existat vreun motiv din cauza căreia fata ar fi vrut să plece la tatăl ei, în secunda următoare ea, personal, o ducea la părintele biologic.
Colegii: Tu nu ai cum să nu știi de fată dacă erai în țară când a murit. Cum, ai dormit cu mortul în camera și nu știai?
Simona: De unde să știu? Eu de unde să știu?... Fata dacă-mi zicea ”mami, vreau la tati”, eu luam mașina și o duceam.
Pe lângă mărturisirile ei halucinante, luând în calcul și declarațiile bunicii copilei, situația creionată de Simona nu corespunde cu ceea ce s-a întâmplat.
Conform bunicii, Simona a contact-o imediat după Paște, atunci când i-a spus că se va duce cu fata ei acasă, lucru care nu s-a mai întâmplat, căci ambele au fost date dispărute, minora era deja moartă, iar Simona ajunsese în Spania.
Chiar și așa, fratele femeii nu crede că aceasta ar fi fost în stare să îi facă vreun rău Anei, însă nu exclude varianta ca Marcel, concubinul acesteia să fie vinovat, considerându-l cu toții un bărbat periculos.
Citeste si: VIDEO- Acuzații tulburătoare. Mai mulți copii ar fi fost bătuți de educatoare- stirilekanald.ro
Bunica fetei: Venim vineri acasă toţi. Ana are telefonul stricat. Vineri venim pe la voi. O caută Sasu pe fată, el tatăl fetei. E cu noi, nu vrea să mai meargă acasă. Ce vrei să-i fac? Venim vineri după amiază pe la voi.
Reporter: Şi a mai venit?
Bunica fetei: Nu.
Reporter: Credeți că sora dumneavoastră este vinovată?
Fratele Simonei: Eu nu cred așa ceva.
Reporter: Dar concubinul, îl bănuiți?
Fratele Simonei: Nu știm nimic.