kanald.ro
Ilie Bolojan
Ilie Bolojan
Politica
Ilie Bolojan va fi noul președinte al României, după ce Klaus Iohannis și-a depus mandatul.
Momente de tensiune maximă pentru țara noastră. Astăzi, pe 10 februarie, Klaus Iohannis a anunțat că demisionează din funcția de președinte al României. S-a aflat acum cine îi va lua locul de la conducerea țării.
Conform Constituției, în cazul suspendării sau demiterii președintelui, atribuțiile lui sunt preluate interimar, până la organizarea următoarelor alegeri, de președintele Senatului. Această funcție este deținută în prezent de Ilie Bolojan.
Așadar, după ce Klaus Iohannis va pleca din funcție, Ilie Bolojan va deveni președinte interimar. Acesta va fi șeful statului imediat după ultima zi anunțată de fostul șef al statului.
Ilie Bolojan și Klaus Iohannis
După ce partidele de opoziție au strâns semnături pentru a depune cererea de suspendare a lui Klaus Iohannis din funcția de președinte al României, acesta a ales să demisioneze.
A făcut anunțul astăzi, la Palatul Cotroceni.
„Peste puține zile, în Parlamentul României se va vota suspendarea mea și România va intra în criză. România va intra în criză pentru că se declanșează referendumul de demitere a Președintelui.
Acest întreg demers va avea efecte în plan intern și va avea efecte, din păcate, și în plan extern. În plan intern, referendumul va fi unul eminamente negativ. Societatea va fi divizată, unii vor fi de acord, alții nu, toată discuția va fi una axată doar pe negativ. Întreaga societate va fi bulversată. Nu se va mai discuta despre alegerile prezidențiale care vor veni, despre cum va merge România mai departe, candidații nici măcar nu vor putea să-și prezinte ideile în acest amalgam negativ.
În plan extern, efectele vor fi de durată și foarte negative. Nu va înțelege absolut nimeni de ce România își demite președintele după ce a început procedura pentru alegerea noului președinte sau ce rost are un astfel de demers când președintele în funcție va pleca oricum. Pe românește, vom fi de râsul lumii. Pentru a scuti România și pe cetățenii români de această criză, de această evoluție inutilă și negativă, demisionez din funcție.