kanald.ro
Sport
Ștefan Târnovanu, discurs sincer după partida FCSB - Sepsi: „Am jucat aşa bolnavi, ce să facem!?”
FCSB a învins-o la limită pe Sepsi OSK, scor final 1-0, într-o partidă din runda cu numărul 25.
Ștefan Târnovanu, portarul celor de la FCSB, a dat dovadă de intervenții extrem de bune care i-au salvat pe „roș-albaștrii”, dar a și gafat la unele ieșiri pe centrări. La finalul partidei, goalkeeper-ul a ținut un discurs sincer, subliniind momentele slabe pe care le-a arătat echipa. Vicecampioana României a fost dominată de Sepsi OSK imediat după ce au marcat golul din minutul 16.
Ștefan Târnovanu: „Am făcut un joc slab în repriza a doua”
„Foarte mulţi suntem răciţi, am jucat aşa bolnavi, ce să facem!? Am câştigat, am tras de noi… Defensiv am stat destul de bine. Am prins o echipă cu un presing extraordinar. În a doua repriză am avut două posibilităţi de a închide meciul, dar am ratat. Am făcut un joc slab în repriza a doua.
Dar dacă vom juca cum am făcut-o în primele trei meciuri, sunt sigur că vom câştiga meciurile. Dacă noi ne facem treaba, vom fi campioni, e foarte simplu, nu ne interesează ce face Rapid. Sunt foarte importante aceste victorii. Şi celelalte echipe fac jocuri slabe şi câştigă meciuri, aşa e fotbalul.
Mă gândesc şi la EURO, dar mai întâi să câştigăm campionatul”, a declarat Ştefan Târnovanu, potrivit Orange Sport.
Gigi Becali a vorbit despre a doua repriză prestată de FCSB
Imediat după fluierul final al partidei, patronul Gigi Becali a intervenit, vorbind despre motivele din spatele retragerii FCSB-ului din repriza secundă, fiind mult mai defensivă.
„(n.r. despre retragerea din repriza secundă) Probabil le-au spus jucătorilor că riscam prea mult. Asta s-a întâmplat la pauză. Și Lixandru, Baba Alhassan, amândoi riscau. Apoi a intrat și Ovidiu Popescu și am închis jocul. Am avut să dăm gol prin Luis Phelipe, prin David Miculescu. Și Ovidiu Popescu a avut șansă, Baba Alhassan și el.
În Miculescu încă mai am încredere, dar nu se ridică la valoarea pe care o așteptam. Să ratezi așa… să dai așa de încet și în portar? Să dea măcar tare! Azi nu aveam bancă, pentru că aveam absenți. Meciul următor o să îi avem pe bancă pe Baba Alhassan, pe Luis Phelipe. Va fi și Nana, Crețu, Pantea. Va fi și David Miculescu pe bancă”, a spus Gigi Becali la televiziunea OrangeSport.
Citeste si: Durere in partea stanga a corpului – cauze si remedii - catena.ro
FCSB – Sepsi OSK 1-0
Alexandru Băluță a fost cel care a deschis scorul în minutul al 16-lea, după ce a reușit să-l învingă pe portarul Roland Niczuly cu o execuție elegantă la colțul lung din interiorul careului.
FCSB și-a consolidat poziția de lider în clasamentul Superligii României cu 54 de puncte, iar Sepsi OSK a ratat astfel șansa de a trece pe un loc ce îi asigură prezența în play-off, rămânând pe locul șapte cu 33 de puncte.