Reacția UEFA după meciul Islanda - România 2-1. Lovitură pentru "tricolorii" lui Mirel Rădoi

Meciul Islanda - România s-a terminat 2-1, iar România a ratat calificarea în finala barajului pentru EURO 2020, fiind învinsă de Islanda.

Islanda - România 2-1
Meci Islanda - România 2-1[Sursa foto: CAPTURA TV]
Autor: Mihaela Costin

In articol:

România a avut un singur şut pe spaţiul porţii adverse, un penalty transformat de Maxim în gol.

Reacția UEFA după meciul Islanda- România 2-1

Site-ul UEFA a analizat partida de la Reykjavik şi îl laudă pe Gylfi Sigurdsson, eroul echipei Islandei.

Însă, pentru România, forul european a dat şi un verdict dureros: nordicii s-au calificat "confortabil".

"Surpriza de la EURO 2016 este cu un pas mai aproape de revenirea la turneul final, mulţumită ireproşabilului Gylfi Sigurdsson, care în prima repriză a reuşit două goluri de expert. Alexandru Maxim a redus din handicap de la punctul cu var, împotriva cursului jocului, dar naţionala lui Erik Hamren a câştigat confortabil", se arată pe site-ul UEFA. (vezi si: FCSB continuă transferurile de urgență, pentru fortificarea defensivei: după ce doi fundași au fost infectați cu COVID-19, Gigi Becali a bătut palma cu Ioan Niculae)

Fază meci Islanda - România 2-1[Sursa foto: CAPTURA TV]

România ratează calificarea la EURO 2020. Islanda- România 2-1

Tricolorii au ratat calificarea la EURO 2020, după ce au fost învinși de Islanda cu scorul de 2-1 (2-0), joi seara în semifinalele barajului pentru EURO 2020. Meciul s-a desfășurat pe Stadionul Laugardalsvollur din Reykjavik.

Evoluția românilor în prima repriză a fost una slabă și, deși au jucat mai bine după pauză, a fost insuficient pentru a mai recupera. Astfel, tricolorii au ratat şansa de a evolua la EURO 2020 pe teren propriu, la Bucureşti, unde vor avea loc patru meciuri ale turneului final de anul viitor.

(Vezi și:  Imagini incredibile cu Gigi Becali înainte de meciul cu Slovan Liberec! Finanțatorul a refuzat să poarte mască deși tot FCSB-ul e pus la pământ de COVID-19! Paparazzi l-au surprins așa de mai multe ori, în ultima lună!)

Gylfi Sigurdsson (16, 34) este cel care a marcat ambele goluri ale nordicilor, iar pentru echipa României a înscris Alexandru Maxim (63- penalty).

Distribuie pe:
Abonează-te pe

Imagini incredibile cu Gigi Becali înainte de meciul cu Slovan Liberec! Finanțatorul a refuzat să poarte mască deși tot FCSB-ul e pus la pământ de COVID-19! Paparazzi l-au...

Cum arată fiica lui Gică Popescu? Tânara are 20 de ani și studiază la Barcelona

FCSB continuă transferurile de urgență, pentru fortificarea defensivei: după ce doi fundași au fost infectați cu COVID-19, Gigi Becali a bătut palma cu Ioan Niculae

Horoscop 28 Noiembrie 2021: astăzi, Peștii primesc bani, Balanțele își rezolvă problemele

Doliu uriaș în lumea presei. A murit o celebră jurnalistă: Amintirea ta va fi întotdeauna cu noi

SMILEY se desparte de Gina Pistol! A aflat ce a făcut aceasta ca să devină prezentatoare la Antena 1! ESTE SCANDAL IMENS!

Anunţ negru! A murit un actor genial din România. Avea doar 42 de ani și a cucerit Europa

Situație disperată pentru campionii României la rugby! „Nu știm când vom ajunge acasă”