
In articol:
- Sorana Cîrstea se oprește în faza sferturilor la Indian Wells
- Ce a declarat liderul mondial Iga Swiatek despre Sorana Cîrstea: „Mă antrenez des cu băieți, sunt obișnuită”
- Iga Swiatek, recunoscătoare pentru energia pe care i-o oferă publicul californian
Sorana Cîrstea a fost eliminată în faza sferturilor la Indian Wells de liderul mondial Iga Swiatek, scor 6-2, 6-3.
Sorana Cîrstea se oprește în faza sferturilor la Indian Wells
Sorana Cîrstea (32 de ani, 83 WTA) și-a încheiat parcursul la Indian Wells, după ce a fost înfrântă de liderul mondial Iga Swiatek (21 de ani), joi seară, 16 martie 2023, cu scorul 6-2, 6-3, în sferturile de finală ale competiției. Potrivit mediafax.ro, jucătoarea de tenis de origine poloneză a jucat în stil de metronom, cu foarte puține greșeli neforțate, dând puține șanse româncei.
Înainte de marea confruntare, Swiatek câștigase deja 15 meciuri în acest sezon, pierzând doar de trei ori, în timp ce Sorana Cîrstea a eliminat-o pe favorita numărul 5, Caroline Garcia, în turul al patrulea. Românca și liderul mondial nu se află la prima confruntare, astfel că, cele două s-au duelat și în cadrul Australian Open 2022, când Iga Swiatek s-a impus în trei seturi, scor 5-7, 6-3, 6-3, se arată pe digisport.ro.
Sorana Cîrstea, jucătoarea cu 16 victorii împotriva jucătoarelor din Top 10 în cariera sa, va fi recompensată pentru prezența în sferturile de finală cu 184.465 dolari și 215 puncte, care îi vor asigura un avans de 9 locuri în clasamentul WTA, până pe 74.
Sorana Cîrstea
Ce a declarat liderul mondial Iga Swiatek despre Sorana Cîrstea: „Mă antrenez des cu băieți, sunt obișnuită”
Iga Swiatek, liderul mondial la tenis feminin, mai are nevoie de doar două săptămâni pentru a contura anul pe prima poziție a ierarhiei WTA.
„Mă antrenez des cu băieţi, astfel că sunt obişnuită cu mingi foarte puternice din partea opusă a terenului. E un avantaj pentru jucătoarele care lovesc atât de tare, dar, pe hardul de la Indian Wells, acest atu nu e atât de important, pentru că suprafaţa e foarte lentă. Sunt pregătită pentru orice.”, a spus poloneza, la finalul meciului câștigat în fața Soranei Cîrstea.
Iga Swiatek, recunoscătoare pentru energia pe care i-o oferă publicul californian
Iga Swiatek, campioană en-titre la Indian Wells, a vorbit și despre energia pe care i-o transmite publicul californian. Astfel, poloneza se declară fascinată și este recunoscătoare că poate juca în fața unor asemenea spectatori.
„Nu am experimentat totul în tenis până acum, având în vedere vârsta mea, dar cu siguranţă sentimentul pe care mi-l creează publicul de aici e unul fantastic. De la începutul turneului am simţit energia publicului.
Cred că asta mă ajută mult şi vreau să le mulţumesc oamenilor pentru susţinere. Jocul meu creşte când simt că sunt atât de apreciată!”, a adăugat Iga Swiatek.
Surse: gsp.ro, digisport.ro