WowNews logo WOWnews
Stories

Actualitate

Tanti Ioana a rămas pe drumuri la 74 de ani, după ce viitura din Galați i-a luat casa. Șuvoaiele de apă i-au înghițit toată agoniseala de-o viață într-o secundă, iar acum a ajuns să doarmă într-un container. Dezvăluiri în lacrimi: "De n-ar veni mai mare s

O bătrână în vârstă de 74 de ani a povestit plângând despre containerul care i-a devenit casă după inundații.

Inundațiile au făcut prăpăd în Galați. Oamenii au privit neputincioși cum casele pentru care au muncit o viață le-au fost distruse de viitură. De la locuințe cu două, trei sau patru camere, au ajuns să doarmă în containere de doar câțiva metri pătrați, în timp ce pereții caselor lor stau să cadă după ce au fost grav afectați de ape.

Sinistrații din Galați se înghesuie acum în containere după potopul adus de ciclonul Boris. Au dormit pe jos și au înghețat de frig, căci paturile și păturile abia ce au ajuns la ei. Unii dintre ei nu au nici măcar curent electric, căci nu toate containerele sunt racordate la rețea.

Citeste si: Igor Cuciuc își plângea amarul în direct, în urmă cu câteva luni. Artistul se afla la capătul puterilor: “Perna noastră a fost udă în fiecare seară de lacrimile mamei și lacrimile tatălui.” - kfetele

Tanti Ioana, o femeie în vârstă de 74 de ani, se numără printre persoanele care au pierdut totul după inundație. A muncit o viață întreagă și a crescut patru copii, însă nu se poate liniști nici măcar la bătrânețe. A povestit plângând cum a ajuns să stea într-un container, căci căsuța ei nu mai există.

„Din toată munca mea de o viaţă, cu atâta am rămas. Încotro o iei? De n-ar veni mai mare să ne termine de tot. Şi-aşa mai trăim degeaba”, spune cu durere tanti Ioana, potrivit Observatornews.ro.

Citește și: Cine trebuie să plătească pentru culturile distruse de inundații la Galați! Analistul economic Adrian Negrescu a explicat ce se întâmplă cu fermierii care și-au pierdut munca de o viață: &

Tanti Ioana, una dintre persoanele afectate de inundații

[Sursa foto: Captură Video Observator]

Declarațiile președintelui Klaus Iohannis după dezastrul din Galați

În Galați, peste 7.000 de case au fost afectate de inundații. În unele dintre ele nu se mai poate locui, căci există pericolul prăbușirii în orice moment. Alți localnici însă, așteaptă ca lucrurile să se liniștească pentru a o lua de la zero și a începe reparațiile.

Președintele României, Klaus Iohannis, a vorbit despre situația din țara noastră, spunând că mai avem de lucru la prevenție și informare.

Citeste si: Conflictul între familiile Cuciuc și Botgros contiunuă. Cristi Botgros ajunge la audieri. Ce ar fi făcut tânărul în timp ce Andreea era jos: “Cel mai neomenește mi se pare să dai scrum de țigară...” -

Citeste si: Ce sa puneti in geanta de maternitate? Elemente esentiale pentru momentul nasterii - catena.ro

Citeste si: NU mai e cale de întoarcere...Ahmed a spus ceva ce a distrus-o pe Kira. A încercat să fie puternică, dar lacrimile din ochii ei au dat-o de gol: "Poți să zici ce vrei tu, dar ai...". Moldo nu a mai re

„Este probabil problematic că mulți n-au avut niciun fel de avertizare din partea autorităților. Au aflat de la vecini că vine apa când deja a fost la ei în casă. Deci aici, la prevenție, la informare, este încă mult de lucru”, a declarat Klaus Iohannis – preşedintele României.

Citește și: Cresc prețurile de la raft, după ce zeci de recolte au fost distruse de inundații în România?! Analistul economic Adrian Negrescu a spus ce s-ar putea întâmpla în această