Un nou record olimpic pentru România! Ancuța Bodnar și Simona Radiș au obținut prima medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Titlu olimpic pentru România la proba dublu vâsle feminin. Ancuța Bodnar și Simona Radiș au stabilit un nou record la Tokyo.

Autor: Alexandra Gabriela

In articol:

Canotatoarele Ancuța Bodnar și Simona Radiș au stabilit un nou record, miercuri, la Tokyo. România a câștigat la proba dublu vâsle feminin, iar imnul țării a răsunat în capitala Japoniei.

Este prima medalie de aur câștigată la această ediție a Jocurilor Olimpice de la Tokyo  și a doua medalie a lotului românesc, după ce Ana Maria Popescu a obținut argintul la spadă.

Ulterior, încă o medalie de argint a fost obținută de echipa României la patru rame masculin pentru Mihăiță Tigănescu, Mugurel Semciuc, Ștefan Berariu și Cosmin Pescari.

Cursa campioanelor la Tokyo

Canotatoarele au fost favoritele publicului încă de la începutul cursei, asta după ce au obținut primul loc atât în calificări, cât și în semifinale. Ancuța Bodnar și Simona Radiș au avut un start bun și au condus detașat pe tot parcursul cursei, rivalele  fetelor neavând nicio șansă. Româncele și-au păstrat ritmul până la finalul cursei, având un avans enorm față de echipele aflate în spatele lor, Zoua Zeelendă și Olanda.

Citeste si: Marian Drăgulescu nu s-a calificat în finală la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Primul mesaj al sportivului și ce decizie a luat: "Am fost foarte aproape să reușesc"

Cursa româncelor a durat 6 minute, 41 de secunde și 3 sutimi, parcurgând 2.000

de metri. Până acum timpul obținut de canotatoare este cel mai bun la această probă la o olimpiadă. Precedenta performanță a fost stabilită în anul 2012, de Marea Britanie care a parcurs cursa în 6 minute, 44 de secunde și 33 de sutimi.

Ultima medalie olimpică de aur  la proba dublu vâsle pe care România a obținut-o a fost în 1984.

Ancuța Bodnar și Simona Radiș au 22 de ani și au mai fost medaliate cu argint la Campionatele Mondiale din 2019, dar sunt și duble campioane europene în anii 2020 și 2021.

Canotajul românesc, mândrie la Campionatul de la Tokyo

Canotajul Românesc a obținut, anul acesta, a 20-a medalie de aur la Jocurile Olimpice.

România a mai câștigat 11 medalii olimpice de argint și 9 de bronz. La proba dublu vâsle masculin, Ioan Prundeanu și Marian Enache s-au clasat pe locul al treilea în Finala B, cu un timp de 6:16:86, încheind pe locul 9 în clasamentul general.

Mai mult, româncele de la patru rame, Mădălina Hegheș, Elena Logofătu, Cristina Popescu, Roxana Anghel au terminat tot pe locul 9, asta după ce au obținut locul trei în Finala B.

Distribuie pe:
Abonează-te pe

DEZASTRU! S-a aflat adevărul despre ce le-a făcut Toni Iuruc primelor două soții. Familia Simonei Halep devine îngrijorată

E DESCOPERIREA momentului! O plantă din care se face vin are eficiență maximă anti-coronavirus

Ultima lovitură dată de Gică Popescu în sportul românesc: ,,Am investit împreună cu mai mulţi parteneri”