Un fost deținut al Pentenciarului Brăila a ajuns din nou prizonier, după ce a făcut o obsesie față de șefa închisorii. Femeie susține că ar fi fost hărțuită de acesta și că ar fi cerut ajutor colegilor săi.
După ce a ajuns în pușcărie, pentru repetate infracțiuni de violență, acesta a fost mutat pe o altă secție condusă de o femeie. Un timp îndelungat, bărbatul din Galați a tot cerut să fie audiat de conducerea închisorii, întâlnindu-se de fiecare dată cu cea pe care pretinde că o iubește.
Ultima lui înfățișare a avut loc în data de 1 aprilie 2021, când s-a pus în genunchi în fața șefei de secție, spunându-i toate sentimentele pe care le are față de ea.
Aceasta nu a avut un răspuns pozitiv, în ciuda așteptărilor bărbatului, întocmind un raport privind cele întâmplate. În plus, toți colegii de celulă ai bărbatului au susținut șefa de secție, mărturisind că le vorbea încontinuu despre ea, spunând că o iubește enorm, că nu poate trăi fără ea și cel mai important, că după eliberare o va căuta cu siguranță.
Deținutul revine la închisoare după ce face o pasiune pentru șefa de secție
Înainte ca acesta să fie eliberat, bărbatul a fost mutat din nou pe o altă secție, de unde a continuat cererile pentru a fi audiat, dar bineînțeles că acestea i-au fost respinse.
Bărbatul, la aflarea acestora, a fost atât de dezamăgit, încât a refuzat să mai mănânce, să mai bea, ba chiar a început să se mutileze singur.
După ce acesta a fost eliberat, pe data de 9 octombrie 2020, a început să o aștepte pe femeie în fața penitenciarului, spunând obsesiv și în mod repetat că o iubește și dorește să iși petreacă viața alături de ea. Șefa de secție a fugit de fiecare dată speriată și cu speranța că va scăpa de bărbat. Nimic din ce spera femeia nu s-a întâmplat, ba chiar mai mult, fostul deținut a aflat unde locuiește și a început să o urmărească chiar din fața blocului în care aceasta locuiește împreună cu soțul ei.
Individul nu s-a potolit nici după plângerile de la poliție și nici după avertismentele din partea soțului femei. Singura modalitate a fost ca oamenii legii să întocmească un dosar penal pentru hărțuire. Acesta a fost pus sub control judiciar cu obligația de a nu o mai căuta de șefa de secție, dar bineînțeles că bărbatul nu s-a putut abține, iar pe 23 aprilie 2021 a fost arestat preventiv.
Bărbatul și-a recunoscut vina în fața judecătorului, drept urmare acesta a primit doar 4 luni de închisoare cu executare, cu obligația ca după ce iși execută pedeapsa, să nu se mai apropie de femeia pentru care făcuse o obsesie de nedescris.