Victorie pentru Simona Halep chiar de ziua ei! Simona Halep - Sara Sorribes Tormo 6-4 6-0

Simona Halep a jucat în primul meci de la Roland Garros 2020 chiar de ziua ei de naștere.

Distribuie pe:

Autor: Andreea Burghelea

Simona Halep împlinește astăzi frumoasa vârstă de 29 de ani și drept cadou a câștigat primul meci de la Roland Garros 2020 împotriva jucătoarei Sara Sorribes Tormo.

In articol:

Simona Halep a câștigat decisiv al doilea set cu 6-0.

Simona Halep, victorie la Roland Garros 2020, de ziua ei de naștere

Simona Halep a câștigat decisiv al doilea set cu 6-0. Cu meciul pe care l-a câștigat împotriva Sarei Sorribes Tormo cu scorul final 6-4, 6-0, Simona Halep s-a calificat în turul 2 la Roland Garros.

Românca a început mai greu şi a fost condusă cu 3-1 şi 4-2 în primul set, până şi-a găsit ritmul de joc. Halep a dominat apoi jocul şi a reuşit patru ghemuri consecutive, câştigând primul act cu 6-4. În setul secund, Simona Halep a controlat jocul de la un capăt la altul şi s-a impus cu 6-0, scrie Agerpres.

Simona Halep are asigurat un cec de 84.000 de euro şi 70 de puncte WTA. În cel de-al doilea tur o va înfrunta pe câştigătoarea dintre românca Irina Begu şi elveţianca Jil Teichmann, meci care va avea loc tot duminică. Simona s-a oprit în sferturi la ediţia de anul trecut a turneului parizian.

Urmatorul articol

Tenismenul Fernando Verdasco, interzis la Roland Garros! Sportivul este revoltat: „Regret și sunt frustrat! Mi-au luat oportunitatea!”

Atac în Paris, în fața fostului sediu al Charlie Hebdo, unde 12 persoane au fost ucise în urmă cu 5 ani. Martorii povestesc cum s-a întâmplat totul