VIDEO Un catel a ramas captiv intr-o conducta de pe un mal inghetat! Cum a reusit echipa de voluntari sa salveze patrupedul

Stiri

VIDEO Un catel a ramas captiv intr-o conducta de pe un mal inghetat! Cum a reusit echipa de voluntari sa salveze patrupedul

Citeste si: Motivul pentru care Iancu Sterp a plecat în Turcia, la scurt timp după ce a primit acuzații grave de agresiune! De cine a fost însoțit fratele lui Culiță Sterp: „Am fugit...” - kfetele.ro

Dupa mai bine de 2 ore de incercari, catelul parea ca nu mai are nicio sansa. Nici politia, nici pompierii nu au raspuns apelului. Au venit la fata locului o echipa de salvatori voluntari. Dupa cateva zeci de minute, salvatorii au reusit sa scoata animalul de dupa conducta de pe malul inghetat al raului.

„O echipa de 4 salvatori din cadrul Echipei de Intervenţie şi Salvări Speciale s-a deplasat la Bucureşti în 2 ore şi 15 minute de la apelul telefonic cu cei de la Kola Kariola.

Intervenţia a durat aproximativ 25 de minute, fiind necesar un minim echipament de alpinism utilitar.

Căţeluşul a fost salvat, el a fost dus acasă, la Kola Kariola, urmând mâine întâlnirea cu medicul veterinar.

Felicitări acestor oameni de la Kola Kariola, care în prezent găzduiesc 500 de patrupede şi care noaptea la ora 3 salvează nişte suflete în loc să doarmă”, scrie pe pagina de Facebook a asociatiei UVSAR.

Patrupedul poarta acum numele Radu dupa seful echipei de salvatori. Interventia voluntarilor i-a salvat viata.