WowNews logo WOWnews
Stories
Prima mărturie a fetiței care a supraviețuit în accidentul de pe Laminorului
Polițistul care a dat peste cele două eleve

Actualitate

"A început să plângă, își aduce aminte absolut tot!" Marina, prietena Raisei, mărturii dureroase. Detaliul care schimbă tot ce se știa!

Ce de-a doua fetiță lovită pe trecerea de pietoni a dat primele declarații în fața oamenilor legii.

Marina, cea de-a doua victimă a accidentului de pe Bulevardul Laminorului, a vorbit pentru prima oară cu anchetatorii despre momentul în care mașina poliției a dat peste ea și peste pritena ei pe trecerea de pietoni. Adrian Cuculis, avocatul familiei, a declarat că audierea minorei a fost una extrem de emoționantă, pentru că micuța a început să plângă în timp ce le povestea polițiștilor cum s-a petrecut tragedia.

Citeste si: EXCLUSIV! Polițistul care a lovit o fetiță pe trecerea de pietoni, prins cu minciuna. Detaliu monstruos scos la iveală de o nouă mărturie

Citeste si: Elena Merișoreanu a reacționat dur, după înmormântarea lui Horia Moculescu. Artista nu a mai tăcut și a spus ce a observat: “I-a ridicat pe mulți.” - kfetele.ro

Adrian Cuculis: „Fetița a început să plângă, își aduce aminte absolut tot”

Avocatul Adrian Cuculis a dezvăluit că Marina, fetița supraviețuitoare, își aduce aminte tot în legătură cu incidentul, inclusiv felul în care erau îmbrăcate ea și prietena ei. Potrivit declarațiilor acestuia, minora a mărturisit că ea și Raisa s-au așteptat ca polițistul să frâneze în momentul în care traversau, iar din această cauză au și avut tendința de a fugi pe trecerea de pietoni. Se pare că Marina nu a trecut nici acum peste șocul provocat de accident, căci micuța ar fi început să plângă în timp ce povestea despre tragedie: „A fost un moment emoționant pentru că fetița a început să plângă, ne-am oprit puțin, după care a fost foarte puternică și a relatat ce s-a întâmplat acolo. Important este că ea chiar își aduce aminte absolut tot și nu sunt chestiuni adăugate sau inventate.

Fetele au fugit pe trecere, crezând că polițistul va frâna
Fetele au fugit pe trecere, crezând că polițistul va frâna

Își aduce aminte inclusiv cu ce a fost îmbrăcată ea și Raisa, își aduce aminte inclusiv ce aveau în ghiozdanul pe care îl avea Raisa în spate, că au dormit cu o seară înainte la Raisa și ulterior plecaseră către școală să se întâlnească cu diriginta. Avea toate elementele prezente la ea, nu au fost chestiuni, stai că nu îmi aduc aminte… știa tot ce s-a petrecut acolo. A spus că pur și simplu ele se așteptau ca mașina să frâneze, o văzuseră la distanță, se așteptau să frâneze și tocmai de aceea acea fugă pe care am văzut-o cu toții pe camerele de luat vederi din intersecția respectivă. De asta au luat-o la fugă, pentru că surprinderea lor a fost că mașina nu se oprea, deși ar fi trebuit să se oprească.”, a declarat avocatul Adrian Cuculis pentru impact.ro.

Marina își aduce aminte tot din ziua accidentului
Marina își aduce aminte tot din ziua accidentului[Sursa foto: Facebook]

Mai mult, prietena Raisei ar fi precizat că mașina de poliție nu avea niciun semnal pornit, atunci când a dat peste cele două eleve: „A văzut mașina poliției în depărtare și că nu avea nicio rampă pornită. Apare prima minciună din declarația lui”, a mai spus reprezentantul legii, pentru antena3.ro.

Polițistul care a dat peste cele două eleve va fi supus unui test poligraf
Polițistul care a dat peste cele două eleve va fi supus unui test poligraf[Sursa foto: Captură tv]

Polițistul care a provocat teribilul accident va fi supus joi unui test poligraf

Constantin Popescu, agentul care le-a accidentat pe cele două fete pe Bulevardul Laminorului, urmează să fie chemat joi în fața oamenilor legii, pentru a fi supus unui test poligraf.

Citeste si: Motivul pentru care Mariana Moculescu a ales, în cele din urmă, să își facă simțită prezența la priveghiul lui Horia Moculescu! A fost dezvăluit chiar de ea: "Destinul și-a urmat cursul!" - kfetele.ro

Citeste si: Ce sa puneti in geanta de maternitate? Elemente esentiale pentru momentul nasterii - catena.ro

Citeste si: CE A FĂCUT Cristi Botgros după parastasul de un an al Andreei Cuciuc? Toți vorbeau despre DUREREA interpretului Igor... până când nepotul lui Nicolae Botgros a arătat asta pe pagina sa de Facebook. N-

Citeste si: Un nou martor dă peste cap ancheta morții Raisei! Cu cine și-a schimbat polițistul geaca, imediat după accident. Declarațiile care ar putea schimba totul

Adrian Cuculis, avocatul familiilor celor două victime, a dezvăluit că cel mai probabil ancheta se va finaliza după ce expertiza mașinii va fi gata, iar apoi dosarul va fi trimis în judecată: „Pentru introducerea în cauză a unor părți responsabile civilmente deja am formulat cerere la Parchet să fie introdus și ASSMB-ul. Popescu e chemat joi să vadă dacă e de acord cu testul poligraf, probabil că după ce avem și expertiza facută ancheta va fi finalizată și se va trimite dosarul în judecată. În vară (ar putea fi un prim termen n.r).”, a adăugat Cuculis, pentru prima sursa menționată.