WowNews logo WOWnews
Stories
Claudia și soțul ei

Claudia și soțul ei

Actualitate

Ea este Claudia, femeia în vârstă de 34 de ani care a murit la doar câteva zile după ce a fost supusă unei intervenții chirurgicale! Soțul ei este în stare de joc și îi aduce acuzații de malpraxis medicului: „Medicii de aici și-au pus mâna în cap”

Este pentru a doua oară când chirurgul este acuzat de malpraxis. Familia pacientei în vârstă de 33 de ani este hotărâtă să facă dreptate.

UPDATE: Claudia este femeia în vârstă de 34 de ani care și-a dat ultima suflare la spitalul Fundeni din Capitală, la doar câteva zile după ce a fost supusă unei intervenții de rutină, în Sinaia. Familia spune că ar fi vorba despre un caz de malpraxis. Este pentru a doua oară când acest chirurg este acuzat de malpraxis, după ce în anul 2018 a uitat pansament în corpul unei fetițe.

Citeste si: Medicii legiști au identificat o substanță neobișnuită în corpul Ștefaniei Szabo. Descoperirea incredibilă făcută de aceștia- kanald.ro

Claudia a fost operată la Spitalul din Sinaia de colecist. După două săptămâni a fost externată, însă la primul control i s-a recomandat să meargă la Fundeni. Acolo medicii au operat-o de urgență, întrucât avea o infecție la ficat.

„În biletul de ieşire din spital şi în scrisoare medicală spuneau că soţia mea este bine. O să sun la Fundeni, uite, vă dau unde să mergeţi cu tot cu nume de doctor.

O să fie o chestie foarte simplă, o intervenţie la gastro cu o cameră specială. Parcă mi se pare că aș mai se vede ceva(...)

Medicii de aici şi-au pus mâinile în cap. Mi s-a spus în felul următor: a trebuit să-i scoatem 70% din ficat. Situaţia este foarte critică, mi s-a spus", susține Oliviu Secăreanu, soţul acesteia, potrivit Observatornews.ro.

Claudia și soțul ei

Claudia și soțul ei

[Sursa foto: Captură Observator]

Medicul din Sinaia se apără și spune că nu i s-a adus la cunoștință faptul că pacienta în vârstă de 34 de ani suferea și de alte boli.

„Elemente importante din antecedentele personale patologice ale pacientei nu au fost declarate cu seriozitate la internarea la spitalul Sinaia. Ceea ce, în mod evident, a agravat situația și a impus un alt fel de intervenție, ducând la complicația care a apărut ulterior", explică chirurgul.

Citește și: Florin a murit la 48 de ani, după ce a fost strivit de TIR! Încerca să repare autocamionul când s-a produs tragedia. Medicii nu l-au mai putut salva

Știrea inițială:

Un chirurg din Sinaia este acuzat pentru a doua oară de malpraxis. O femeie în vârstă de 34 de a murit la spitalul Fudeni, acolo unde a ajuns la doar câteva zile după ce fusese operată de medicul respectiv.

Acum familia acesteia este hotărâtă să facă tot ceea ce îi stă în putință pentru a face dreptate în acest caz.

Medicii de la Spitalul Fundeni nu au mai putut s-o salveze

În anul 2018, chirurgul a fost acuzat de malpraxis, după ce a uitat să scoată pansamentele din abdomenul unei copile pe care tot el o operase. De această dată, o femeie în vârstă de 34 de ani a ajuns la spitalul din Sinaia din cauza unei inflamații.

I s-a administrat un tratament, iar ulterior, pe data de 27 septembrie, a fost operată.

Citește și: Ea este tânăra de 23 de ani care a fost găsită moartă în casă, după un an. Cadavrul ei era în stare de descompunere, în pat! Ultimul mesaj pe care a mai apucat să-l scrie i-a cutremurat pe anchetatori: „Ajută-mă”

Citeste si: Diana si Igor Cuciuc, atac dur la adresa nepotului lui Nicolae Botgros, care ar fi refuzat să o ajute pe Andreea: "Lăsați-o că o să-și revină, că este în comă alcoolică!”- kfetele.ro

Citeste si: DECIZIA RADICALĂ luată pentru înmormântarea Ștefaniei Szabo: "Cu profundă durere în suflet...". Apropiații doctoriței sunt devastați și își găsesc cu greu puterea după această veste. Ce se va întâmpla în ziua când va fi condusă pe ultimul drum- radioimpuls.ro

Soțul acesteia spune că inițial părea că totul a decurs bine, a fost externată din spital, însă ulterior a mers la un control de specialitate la Fundeni, întrucât nu se simțea bine. Odată ajunsă în Capitală, medicii au decis să o opereze de urgență, însă au constat că are o infecție puternică la ficat. În ciuda tuturor eforturilor depuse, nu au mai reușit să o salveze. Duminică seară, aceasta și-a pierdut viața. În urmă a rămas un soț îndurerat și un copil de doar 9 ani, căruia îi era și asistent personal.

Citește și: El este tânărul de 25 de ani care a murit într-un cumplit accident rutier! Tatăl lui, pompier de meserie, a ajuns la fața locului fără să știe că propriul fiu se numără printre victime. Reacția dureroasă a bărbatului când a realizat totul: „Și-a dat seama

Bărbatul spune că medicii din Sinaia nu au descoperit că aceasta are probleme mult mai grave. Acum a cerut ajutorul unor avocați și urmează să facă plângere penală, însă vor cere anchete și la forurile medicale.

Cu toate acestea, conducerea spitalul din Sinaia se apără și susține că pacienta nu le-ar fi adus la cunoștință faptul că suferă de spasmofilie, o boală gravă, care i s-a declanșat în urmă cu 11 ani. Soțul acesteia spune că nu lua, totuși, tratament.