WowNews logo WOWnews
Stories

Stiri

Abia acum s-a aflat! Pomohaci are dreptul să ceară o revizuire a pedepsei bisericeşti peste un an de zile

După ce fostul preot Cristian Pomohaci a fost sancţionat prin destituirea din slujirea clericală, acesta are dreptul să ceară o revizuire a sentinţei peste un an de zile. Atunci, elva primi un canon, pe care va trebui să îl ducă la îndeplinire timp de un an, iar mai apoi se va întâlni cu cei din Consistoriu şi va fi reevaluat.

De asemenea, conform ziarulunirea.ro, el a depus în urmă cu câteva luni o cerere  de retragere din preoţie la Arhiepiscopia Albă Iulia, însă solicitarea nu i-a fost luată în considerare la acea vreme. Acum, însă, Mitropolia a decis să îi aprobe cererea cu pricina până la reevaluarea de anul viitor.

„I-a mulţumit lui Dumnezeu că oamenii înţeleg că nu e vinovat precum îl acuză alţii. Dacă Dumnezeu a vrut să îl treacă prin episodul asta, poate că e spre binele dansului. A spus: „Dacă Dumnezeu mai are nevoie de mine să îl slujesc, îmi va ridica caterisirea. Pe Dumnezeu nu poate să mi-l ia nimeni şi îmi petrec viaţa cum îmi va fi rânduit”, a declarat Mariana Mirea, o apropiată a fostului preot.

„În mod evident că există o posibilitate de atac. Este, aşadar, o hotărâre care anulează caterisirea. Aşadar, admite cererea de apel, modifică hotărârea fondului de caterisire şi aplică sancţiunea „DEPUNEREA (DESTITUIREA) DIN SLUJIREA CLERICALĂ” cu posibilitatea reevaluării lui peste un an de zile. Nu numai juridice, ci şi de conduită şi de toate cele, care privesc morală. După cuvântul Scripturii, Biserica operează modelator prin această hotărâre. Omul nu trebuie omorât, i se da şansă să revină”, a spus avocatul lui Pomohaci.