WowNews logo WOWnews
Stories
Adrian Marinescu a vorbit despre vaccinarea cu doza patru de ser anti-COVID: „În următoarele săptămâni va fi mult mai clar acest lucru”

Stiri

Adrian Marinescu a vorbit despre vaccinarea cu doza patru de ser anti-COVID: „În următoarele săptămâni va fi mult mai clar acest lucru”

Medicul a făcut mai multe dezvăluiri despre situația epidemiologică, dar și despre inocularea cu doza patru de vaccin.

Campania de vaccinare a debutat la circa un an de la apariția primului focar de infecție cu virusul SARS-CoV-2, iar în jurul acestui act medical s-au născut o mulțime de controverse. Până în momentul de față, autoritățile din România nu au reușit să inoculeze un procent foarte mare din populație, mai ales că schemele de vaccinare și-au tot schimbat forma.

În România, pentru a intra în instituții de stat sau în zonele considerate neesențiale trebuie să faci dovada vaccinării anti-COVID, adică prima doză de ser și rapelul, acestea două fiind necesare.

Totuși, dacă este să vorbim despre plimbatul perin Europa, este nevoie inclusiv de doza booster, adica cea de-a treia doză de ser. Recent, Adrian Marinescu a vorbit și de a patra! 

Citeste si: Deși părea o mamă devotată și o vecină grijulie, aceasta era de fapt o criminală în serie! Ce obișnuia să facă femeia cu victimele sale, pentru a scăpa de urma lor?- kfetele.ro

Adrian Marinescu: „ Legat de doza a patra, nu știu dacă e de luat în calcul acum”

Situația epidemiologică din țara noastră începe ușor, dar sigur să se domolească, iar următoarele săptămâni vor fi decisive pentru ca autoritățile să ia decizii în ceea ce privește relaxarea restricțiilor. 

De-a lungul timpului, s-a vorbit și despre doza patru de ser anti-COVID, însă Adrian Marinescu este de părere că aceasta nu-și are rostul, cel puțin momentan. Cu toate acestea, o doză suplimentară ar fi mai degrabă pentru persoanele care fac parte din categoriile de risc, nicidacum pentru întreaga populație.

Citeste si: Bilanț coronavirus, 8 februarie 2022! Numărilor infectărilor cu COVID-19 este în creștere față de ziua precedentă

 

„Este evident că situația de acum este echilibrată. În următoarele săptămâni va fi mult mai clar acest lucru. Și nu cred că vor fi schimbări notabile. Cred că odată ce vom avea acest echilibru, el se va păstra. Chiar dacă vorbim de subvariante, nu înseamnă că nu putem fi și prudenți.

Citeste si: Andrei și Alexandrina fac marele pas în Istanbul! „Te iubesc!”. Nu ratați date-ul incendiar în ediția din „Casa iubirii” de sâmbătă, 6 septembrie, de la orele 16:00 și 19:00, la Kanal D- kanald.ro

Citeste si: Incredibil, dar adevărat! Un bărbat a stat 30 de ani după gratii pentru o crimă pe care NU a comis-o: "Tribunalul a confirmat astăzi". Detalii revoltătoare dintr-un caz care șochează lumea- radioimpuls.ro

Legat de doza a patra, nu știu dacă e de luat în calcul acum și cred că se discută strict de persoanele vulnerabile, de cei care au imunitate scăzută și pentru care ar fi un plus la nivelul răspunsul imun, nu e vorba de toată populația. Nu cred că intră în discuție să facă doza a patra pentru toată lumea. Cred că lucrurile astea vor fi de urmărit! 

Citeste si: Ce va urma după COVID-19 îi îngrijorează deja pe medici! Boala care ar putea face milioane de victime! „Mesajul este foarte clar”

Dacă situația epidemiologică va fi așa cum sperăm, într-o echilibrare continuă, cred că la un moment dat vom ajunge în punctul în care vom gândi preventiv, probabil pentru un interval de timp că anual vom face un vaccin”, a explicat Adrian Marinescu pentru Antena 3.