
kanald.ro
Vlad Pascu
Actualitate
Noi acuzații în procesul lui Vlad Pascu. Ce spun avocații autorului accidentului de la 2 Mai despre victime?
Tragedia din 2 Mai, acolo unde Vlad Pascu a ucis doi tineri și a rănit alți trei, a cutremurat o țară întreagă. Totul s-a petrecut în urmă cu mai bine de un an, pe data de 19 august 2023, însă procesul nu s-a finalizat. Acum, avocații acestuia dau vina pe victime, spunând că erau sub influența băuturilor alcoolice.
Vlad Pascu a fugit de la locul accidentului, iar ulterior a fost găsit de oamenii legii în stațiunea Vama Veche.
În ciuda tuturor acestor acuzații care i se aduc, avocații săi încearcă să dea vina pe victimele accidentului. Alin Trandafirescu a precizat că în corpul tinerilor uciși s-au găsit cantități mari de alcool. Ba mai mult decât atât, în acest moment încearcă să schimbe încadrarea juridică pentru Vlad Pascu din arest preventiv în arest la domiciliu.
Vlad Pascu
„În corpul persoanelor decedate s-a găsit alcool în sânge și în urină, cantități destul de mari în sensul de 0,7 spre 1 la mie. Cred că acest element pe care îl regăsim în raportul de necropsie, care este probă în dosarul penal, ar trebui analizat strict ca circumstanță de comitere a infracțiunii, cum ne spune de altfel textul legal pe care îl invocăm la momentul înlocuirii arestului preventiv cu cel la domiciliu”, a precizat avocatul Alin Trandafirescu, potrivit Antena3.ro.
De menționat este faptul că marți, Vlad Pascu nu a fost adus la termenul de la Tribunalul Constanța. De asemenea, nu a putut fi audiat prin videoconferință din cauza unor probleme tehnice la sistemul Penitenciarului Poarta Albă.
De asemenea, el va fi mutat într-o clinică medicală din Constanța, din cauza unor probleme de sănătate cu care se confruntă.
„În ceea ce privește cererile de control medical, în parte, au început să fi soluționate și în sens pozitiv, astfel că urmează chiar o procedură de internare în afara penitenciarului pentru consultații, în special afecțiunile clinice cu care acesta s-a născut, respectiv la inimă și la rinichi”, a spus avocata Sorina Stoica.
Vlad Pascu