kanald.ro
Vedete
Baiatul cu pielea sensibila ca aripa unui fluture a murit! S-a chinuit timp de 17 ani cu una din cele mai grele boli
Jonathan Pitre a fost diagnosticat cu o boala extrem de rara – epidermoliza buloasa si inca de la nastere a fost nevoit sa indure dureri de neimaginat. La cea mai mica atingere, pielea sa fragila, ca aripile unui fluture, se umplea de basici si incepea sa sangereze, potrivit realitatea.net.
Baiatul s-a stins din viata la varsta de 17 ani, dupa multa suferinta.
Din cauza bolii, el nu se putea scarpina fara sa nu-i sangereze corpul, iar daca atingea cu genunchii pamantul, pielea incepea sa i se rupa.
„Pur şi simplu nu pot să-mi imaginez viaţa fără el. Însă acum nu mai suferă şi asta şi-a dorit toată viaţa. Asta mi-am dorit şi eu toată viaţa…” , a fost mesajul transmis de mama baiatului, dupa moartea lui.
„Când am început să conştientizez boala, mi-am dat seama că trebuie să fac ceva, că trebuia să-i ajut cumva pe cei care treceau prin aceeaşi suferinţă. Nu sunt singur, mai sunt şi alţii ca mine şi cu toţii avem nevoie de ajutor. Până să-mi dau seama de asta, simţeam că nu am niciun scop în viaţă. Eram atât de neînsemnat… Acum mi-am dat seama că m-am născut şi că mi-a fost dat să trăiesc asta pentru a-i ajuta şi pe ceilalţi”, spunea Jonathan, în mesajele cu care mergea la acţiunile de caritate.