WowNews logo WOWnews
Stories

Vedete

BOMBA! Ogica a venit cu PROBA biletului castigator! Valoarea lui este de peste un milion de euro! Nimeni nu a crezut, dar dupa 15 ani de chin si procese are DOVADA 

Stelian Ogica sustine ca a castigat primul premiu mare din istoria  Loteriei Romane si ca pentru asta a fost pedepsit cu doi ani de inchisoare. Dupa 15 ani de chin si procese, Ogica are o proba BOMBA, care arunca in aer cel mai mare scandal din istoria Loteriei Romane.
In 2001, Stelian Ogica a fost arestat dupa ce a sustinut ca a castigat primul premiu mare din istoria loteriei.

Stelian Ogica sustine ca a castigat primul premiu mare din istoria  Loteriei Romane si ca pentru asta a fost pedepsit cu doi ani de inchisoare.

Citeste si: Fulgy de la Clejani, cuvinte dure pentru oamenii din România. Tânărul a răbufnit pe Tik-Tok: “Eu n-am nevoie de populația României care e incultă, analfabetă, agramată și afonă.” - kfetele.ro

Dupa 15 ani de chin si procese, Ogica are o proba BOMBA, care arunca in aer cel mai mare scandal din istoria Loteriei Romane.

In 2001, Stelian Ogica a fost arestat dupa ce a sustinut ca a castigat primul premiu mare din istoria loteriei.

„Eu descriu de unde am luat biletul, cum l-am hasurat, eu i-am recunoscut pe indivizi. Politia zice ca nu i-am recunoscut. Eu i-am recunoscut. Eu cu Morariu (n.r.-cel care a ridicat premiul) ne-am intalnit intr-un local langa loterie.

Unde am completat biletele. Le-am cerut niste numerele celor de la masa, dupa care am mers si am bagat biletele. Eu le-am platit „, a declarat Stelian Ogica la WOWbiz.

Constantin Morariu, un subofiter SPP, este cel care a incasat biletul si a sustinut ca el a pus biletul, cel pe care Ogica il acuza ca l-a talharit.

„Pe mine m-au arestat sa nu pot prezenta copia si ca ei sa ridice premiul. Eu am jucat biletul pe data de 21 si stiu si numerele. Am si sunat si la loterie si le-am citit numerele pentru validare.

Mi-au zis ca sunt castigator, dar m-au amanat pe a doua zi. Dupa ce am sunat la loterie, am mers si am facut o copie xerox la bilet.

Eram intr-o stare euforica. In seara aia am fost talharit, de o femeie si un barbat. In 9 zile cat a durat scandalul eu i-am descris pe talhari, le-am facut portretul robot. I-am recunoscut din grup”, a mai declatat Ogica.

„Eu am facut recunoastere in grup, insa 16 ani de zile nu a stiut nimeni de ea. Cand eu am ajuns la politie, nici n-am apucat sa fac recunoasterea, ca la TV deja s-a anuntat ca sunt arestat timp de 5 zile si ca n-am recunoscut pe nimeni.

Mi-au luat telefonul si nu a avut cine sa ma anunte, eu am aflat abia dupa. In ziua in care eu eram la politie, retinut, Constantin Morariu s-a prezentat cu biletul spunand ca este al lui.

Citeste si: Mama Geta, alături de Iancu, Denisa și Ileana la târg. Cu cât vând aceștia un kilogram de brânză proaspătă: “Produse tradiționale adevărate.” - kfetele.ro

Citeste si: Ce cantitate de lapte consuma un bebelus? Tabel cantitate lapte bebelusi - catena.ro

Citeste si: Motivul pentru care Veronica a fost la un pas să oprească date-ul cu Ahmed. Ce a observat la concurentul din Casa Iubirii și cum a încercat să se apere în fața ei: "Îți dau cuvântul meu de onoare. Pun

Procurorul militar care a participat la ancheta a declarat ca nu a fost prezent la recunoastere, insa apare pe proba mea, dar s-a speriat cand a vazut ca i-am recunoscut pe cei doi atacatori, a disparut din camera. Aceasta proba nu exista la dosar, a fost ascunsa 16 ani de zile”, a mai spus Ogica.

Ogica este de parere ca Morariu nu a intrat niciodata in posesia premiului, ca banii au fost luati de cineva ‘de sus’. Ba mai mult, Stelian sustine ca Morariu a ramas sarac, ca s-ar fi vazut o schimbare. Madalin Pribu confirma varianta lui Ogica.

„Dupa cativa ani de la incident, am avut o discutie cu directorul SPP. Am vrut sa fac un material cu toti castigatorii la LOTO si am intrebat de Constantin Morariu. S-a mirat si directorul SPP.

Mi-a zis ca dupa ce a castigat  a mai stat 2 ani pe salariul SPP si a spus ca a fost un om normal, nu si-a cumparat nimic. El si-a dat demisia fix in aceeasi zi cand a iesit Ogica de la inchisoare”, a declarat Madalin Pribu, uimit de aceasta situatie.