kanald.ro
Călin Georgescu
Călin Georgescu
Actualitate
Călin Georgescu a mai primit o veste proastă, după ce CEDO i-a respins cererea de reluare a turului doi a alegerilor prezidențiale. Fostul candidar rămâne sub control judiciar.
După ce Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) i-a respins cererea de reluare a turului doi al alegerilor prezidențiale, Călin Georgescu a mai primit o lovitură. Astăzi, magistrații de la Judecătoria Sectorului 1 i-au respins contestația depusă asupra măsurii controlului judiciar.
Reamintim faptul că, în data de 26 februarie, Călin Georgescu a fost oprit în trafic de autorități și dus la Parchetul General pentru audieri. Instanța a decis plasarea lui sub control judiciar, acesta fiind cercetat pentru 6 infracțiuni, printre care instigare la acţiuni împotriva ordinii constituţionale.
Fostul candidat la președinția României a contestat măsura, însă judecătorii au decis ca el să rămână în continuare sub control judiciar. Decizia este una definitivă.
„În temeiul art. 213 alin. (1) C. proc. pen., respinge ca neîntemeiată plângerea formulată de inculpatul Georgescu Călin împotriva ordonanţei nr. 2226/221/P/2023/d1 din data de 26.02.2025 a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie de luare a măsurii preventive a controlului judiciar. În temeiul art. 275 alin.(2) Cpp obligă pe inculpatul Georgescu Călin la plata către stat a sumei de 100 lei cu titlu de cheltuieli judiciare. Definitivă”, se arată în decizia instanţei.
Călin Georgescu, la Parchetul General
Controlul judiciar i-a adus lui Călin Georgescu mai multe obligații, dar și interdicții.
Cele șase capete de acuzare pe care Călin Georgescu le-a primit în acest dosar sunt:
„- instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale, în formă tentată, prev. de art.47 C.p rap. la art.32 C.p.
- comunicarea de informații false, prev. de art.404 C.p.
- fals în declarații în formă continuată, prev. de art.326 alin. 1 C.p. cu aplic. art.35 alin.1 C.p. (privind sursele de finanțare a campaniei electorale și declarațile de avere)
- iniţierea sau constituirea unei organizaţii cu caracter fascist, rasist ori xenofob, aderarea sau sprijinirea, sub orice formă, a unui astfel de grup, prev. de art. 3 alin.1 din O.U.G. 31/2002
- promovarea, în public, a cultului persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid contra umanităţii şi de crime de război, precum şi fapta de a promova, în public, idei, concepţii sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, prev. de art. 5 din O.U.G. 31/2002
- iniţierea sau constituirea unei organizaţii cu caracter antisemit, aderarea sau sprijinirea, sub orice formă, a unei astfel de organizaţii, prev. de art. 6 alin.1 din Legea 157/2018”, după cum a transmis Parchetul General.