kanald.ro
Ștefania și Ștefan, doi dintre tinerii morți în Munții Iezer
Ștefania și Ștefan, doi dintre tinerii morți în Munții Iezer
Actualitate
S-a aflat când vor fi conduși pe ultimul drum Ștefan Berevoianu și Ștefania Boteanu, două dintre victimele tragediei din Munții Iezer.
Ștefania și Ștefan se pregăteau să devină soț și soție, dar nu au mai apucat să ajungă în fața altarului. Rudele lor îi vor conduce, în schimb, către cimitir, după ce tinerii și-au pierdut viața în cumplita tragedie din Munții Iezer.
Aceștia vor fi înmormântați împreună, iar funeraliile vor avea loc astăzi, în data de 26 august. Anunțul a fost făcut de Primăria comunei în care locuiau Ștefania și Ștefan. De asemenea, ziua înmormântării lor a fost declarată zi de doliu în întreaga localitate.
„Dragi lereșteni,
Durerea acestor zile este una imposibil de descris. Comuna noastră a pierdut doi tineri care abia își începeau drumul în viață. Boteanu Ștefania Diana și Berevoianu Ștefan Matei erau la început de drum, un drum plin de vise, de gânduri frumoase și de iubire.
În semn de respect pentru familiile mult prea greu încercate și pentru amintirea celor plecați atât de devreme, marți, 26 august, în ziua înmormântării ce va avea loc la Biserica Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril, comuna Lerești declară ZI DE DOLIU LOCAL. Pe 26 august, întreaga noastră comunitate va bate la aceeași inimă – o inimă sfâșiată de pierdere, dar plină de compasiune și solidaritate. Cu adâncă durere și solidaritate, Primăria și Consiliul Local Lerești!”,
Ștefania și Ștefan, doi dintre tinerii morți în Munții Iezer
Alături de Ștefan și Ștefania se mai aflau în mașină alți trei tineri. Doi dintre ei au decedat, iar unul singur a scăpat cu viață. Costin, în vârstă de 23 de ani, a supraviețuit și a așteptat ore întregi ca echipajele de salvare să ajungă la el.
„Era pe scaunul din spate, în spatele şoferului, şi a sărit din maşină când a văzut că... Zece ore a stat. I-am şi spus: „Te-ai născut a doua oară“, a declarat Victoria Lâsâi, medic ambulanţă.