
kanald.ro
Catinca și Oana Roman
Vedete
Catinca Roman este fiica Mioarei Roman din prima căsnicie, cea cu Iosif Zilahy.
Catinca este fiica lui Iosif Zilahy, din prima căsătorie a Mioarei Roman. După divorțul părinților, Mioara s-a recăsătorit cu Petre Roman, iar din această relație s-a născut Oana.
Catinca Roman, pe numele ei real Catinca Zilahy, este fiica regretatei Mioara Roman și a lui Iosif Zilah. Aceasta s-a născut pe 22 iulie 1967 la București.
Deși prima căsnicie a Mioarei Roman s-a destrămat pe vremea când Catinca avea doar 7 luni, Catinca a avut o relație foarte bună cu ambii părinți.
„Tata a fost foarte implicat în viața mea și mie mi se pare că așa ar trebui să stea lucrurile peste tot, cu toată lumea care trece prin situații de genul. Nu i-am simțit lipsa, pentru că a fost alături de mine. În momentul în care am crescut, relația s-a apropiat și mai mult ”,
Fiica cea mare a regretatei Mioara Roman a studiat moda la Paris. Pe baza unui concurs, ea a obținut o bursă a statului francez la Școala de Modă a camerei sindicale de Haute Couture.
Creatoarea de modă a obținut calificative foarte bune, iar la revenirea în țară ea a obținut premiul cel mare la Festivalul de Modă de la București, în 1994.
În prezent, Catinca are aceeași pasiune și își câștigă traiul din job-ul de designer.Catinca Roman
Catinca Roman este mamă singură a unei tinere de 25 de ani, Călina.
În ciuda provocărilor pe care le întâmpină o mamă singură, Catinca a reușit să construiască o relație specială cu fiica sa, oferindu-i dragoste, sprijin și toate resursele necesare pentru a se dezvolta armonios.
„Am fost și mamă singură și a fost foarte complicat. Sinceră să fiu, nu regret o secundă că am făcut-o pe Calina, dar, dacă aș fi avut mintea de acum, poate că m-aș fi gândit de două ori înainte s-o fac cu cineva pe care nu mă puteam baza. E foarte, foarte greu și complicat și pentru copil. Relația nu a mers pentru că aveam mentalități foarte diferite, pentru că el era prea tânăr, sincer, îmi dau seama cu recul, și pentru că și eu eram într-o perioadă a vieții extrem de complicată, cu tot ce se întâmpla în familie, pe partea profesională la fel. Cred că a fost prea mult pentru amândoi la momentul respectiv”, a spus Catinca în emisiunea „După faptă și răsplată”.
Citeste si: Cod galben de vânt în șase județe din România! Rafalele de vânt vor atinge 65 km/h- kanald.ro
Catinca și Oana Roman
Catinca Roman a vorbit despre legătura pe care o are acum cu sora ei mai mică. Deși a recunoscut că există multe diferențe între ele și că nu sunt foarte compatibile pe anumite aspecte, vedeta a mărturisit că în prezent are o relație bună cu Oana, însă nu se văd foarte des.
„Cu Petre Roman am trăit 34 de ani în aceeași casă, nu i-am zis tată niciodată, dar l-am considerat ca pe un părinte. E adevărat că făcea diferențe între mine și Oana, dar eu atunci nu am conștientizat. Dar nu e normal ce a făcut! Nu pot totuși să spun că Oana a fost privilegiată. Nu vorbim de bani aici. Cu Oana sunt în relații foarte bune acum, dar nu ne vedem prea des. Suntem temperamente diferite, asta e! Așa a fost mereu, firi total diferite”, a mărturisit Catinca Roman, în cadrul unei emisiuni televizate, potrivit a1.ro.