kanald.ro
Actualitate
Cursuri suspendate, la scurt timp după ce elevii au revenit din vacanța de Paște! De ce s-a închis școala? Anunțul a fost făcut de DSP Sibiu
DSP a închis o școală din Sibiu, la scurt timp după ce elevii s-au întors din vacanță.
Elevii au revenit în bănci după vacanța de Paște, însă unii dintre ei au ajuns direct la spital. Mai mulți copii care studiază la Colegiului Național „Samuel von Brukenthal” din Sibiu au avut nevoie de ajutorul medicilor.
Mai mulți elevi, cu vârste cuprinse între 13 și 14 ani, au acuzat dureri de cap și simptome asemănătoare unor alergii, inclusiv mâncărimi la nivelul feței. Aceștia au fost transportați ieri de la școală la Camera de Primiri Urgențe a Spitalului Clinic de Pediatrie Luther pentru investigații suplimentare.
Ulterior, s-a constatat că alți 20 de copii se confruntă cu aceleași simptome.
Imagine cu caracter ilustrativ
DSP a oprit cursurile
În urma incidentului, Direcția de Sănătate Publică Sibiu (DSP) a decis să suspende cursurile pentru ziua de marți, 29 aprilie. Nu se știe încă de la ce au pornit simptomele elevilor, însă ar putea exista o legătură între incident și o deratizare efectuată în școală în urmă cu o săptămână.
Pe de altă parte, părinții spun că totul ar fi fost provocat de o scurgere de gaze.
„Ancheta realizată de către inspectorii Direcţiei de Sănătate Publică Sibiu a scos la iveală faptul că, acasă, şi elevi din alte clase ale Colegiului Samuel von Brukenthal au prezentat simptome similare celor 5 transportaţi luni la Compartimentul de Primiri Urgenţe al Spitalului Luther. Menţionăm că este vorba despre dureri de cap, mâncărimi ale pielii şi chiar erupţii cutanate. Ca măsură preventivă, pentru a proteja sănătatea elevilor, dar şi a cadrelor didactice, DSP Sibiu a decis în această dimineaţă suspendarea cursurilor pe durata întregii zile.
Citește și: Cum se vor acorda în 2025 tichetele sociale mamă-copil? Se schimbă regulile. Anunț de ultim moment