WowNews logo WOWnews
Stories

Stiri

„Dacă Ucraina va cădea, fiți siguri că vom fi următorii!” Nicio țară din Europa nu e în siguranță, susține președintele Lituaniei

Gitanas Nausėda spune că nicio țară din Europa nu se poate simți „în siguranță”, după acțiunile lui Vladimir Putin.

Vladimir Putin este blamat de o lume întreagă după ce a început un război nejustificat cu Ucraina. Liderul de la Kremlin este acuzat că și-a pregătit în taină atacul asupra poporului ucrainean, în timp ce a mimat diplomația mai multe săptămâni la rând. Acesta a strâns mai multe trupe în punctele cheie ale granișei cu Ucraina, iar pe 26 februarie 2022, la primele ore ale dimineții, când nici nu era stare de război, a dat semnalul de invazie, sub argumentul că armata sa efectuează „activități militare speciale”. 

Cu toate acestea, declarațiile sale și ceea ce se întâmplă de 6 zile în Ucraina nu se potrivesc. Mai multe orașe sunt sub atacurile cu rachete ale militarilor ruși, care nu țintesc doar baze militare, ci și locuințe sau insituții publice. Totodată, în urmă cu câteva zile, Vladimir Putin a instalat panica în lume după ce le-a ordonat responsabililor cu focoasele nucleare să-și ocupe pozițiile și să aștepte noi ordine. 

Citeste si: Igor Cuciuc își plângea amarul în direct, în urmă cu câteva luni. Artistul se afla la capătul puterilor: “Perna noastră a fost udă în fiecare seară de lacrimile mamei și lacrimile tatălui.” - kfetele

Președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda, a avertizat că nicio țară din Europa „nu se poate simți în siguranță” când vine vorba de președintele Putin, deoarece invazia rusă în Ucraina a intrat în a șasea zi.

/www/cdn.knd.ro/media/521/2861/1675/20204594/1/07cd4337-7a6d-47f1-b9d4-8a75edd4ef05.jfif

Gitanas Nausėda: „Europa nu se poate simți în siguranță acum”

Citeste si: Cele patru situații în care Vladimir Putin ar putea folosi armele nucleare din arsenalul Rusiei! Cum sună documentul aprobat chiar de liderul de la Kremlin

„Nicio țară din Uniunea Europeană, din Europa nu se poate simți în siguranță acum. Da, Ucraina este ținta numărul unu, dar dacă nu putem sprijini Ucraina, dacă Ucraina va cădea, fiți sigur că vom fi următorii, că Rusia va sta la ușile noastre”, a declarat Gitanas Nausėda pentru CNN, când a fost întrebat dacă Putin își poate îndrepta atenția către statele baltice Lituania, Estonia și Letonia la un moment dat.

Citeste si: Explozii la doar 15 kilometri de granița României! Putin nu are de gând să se oprească. Armata rusă își intensifică atacurile

Luni, Lituania împreună cu Estonia, Bulgaria, Republica Cehă, Letonia, Polonia, Slovacia și Slovenia au publicat o scrisoare deschisă prin care îndeamnă UE să acorde imediat Ucrainei statutul de țară candidată și să înceapă negocierile privind acceptarea sa oficială în Uniunea Europeană.Întrebat despre sprijinul său pentru aderarea Ucrainei la UE, Nausėda a spus pentru CNN Europa că are „datoria morală” de a include țara în bloc.