David Popovici, supranumit puștiul-minune al înotului românesc, a câștigat a treia medalie de aur la Europenele de juniori: „Când accelerează, ceilalți par că rămân pe loc”

David Popovici, un sportiv de doar 16 ani, a ajuns cunoscut în toată lumea, după ce a câștigat a treia medalie de aur la Europenele de juniori.

Autor: Ioana Stan

In articol:

David Popovici, supranumit puștiul-minune al înotului românesc, a câștigat a treia medalie de aur la Europenele de juniori. El a câștigat duminică seara medalia de aur la proba de 50 m liber, adunând astfel patru medalii la această competiție.

David Popovici, supranumit puștiul-minune al înotului românesc

Puștiul-minune al înotului românesc, în atenția presei internaționale[Sursa foto: Captură YouTube]

David Popovici s-a născut ăe 5 septembrie 2004. La cei 16 ani ai săi este cunoscut în natația mondială pentru rapiditatea cu care înoată și își depășește adversarii.

„Sunt extrem de fericită pentru acest succes uriaș. David a obținut o performanță extraordinară cu aceste recorduri mondiale de juniori, titlul european, vicecampion cu ștafeta. De mult nu am mai avut o ștafetă de băieți pe un podium al întreceriloor continentale. Dar cea mai mare realizare a lui e că a reușit cea mai bună performanță mondială a sezonlui, în lupta cu seniorii din SUA, Australia, Rusia etc.

Chiar l-am văzut și la Campionatele Naționalele, de acum o lună, de la Complexul «Lia Manoliu», și mi-a plăcut. Are o lejeritate extraordinară de a înota, o plutire cu totul deosebită, este foarte sus pe apă. Iar când accelerează, ceilalți ai impresia că rămân pe loc”, a spus Carmen Buncaciu, fosta campioană la înot pentru Digi Sport.

Puștiul-minune al înotului românesc, în atenția presei internaționale. Românul este comparat cu legendarul înotător rus Aleksandr Popov

Puștiul-minune al înotului românesc, în atenția presei internaționale
David Popovici este unul dintre favoriții la jocurile Olimpice de la Tokyo[Sursa foto: Captură YouTube]

David Popovici este unul dintre favoriții la jocurile Olimpice de la Tokyo. Rezultatele sale excepționale au atrs atenția presei internaționale. El a fost cronometrat cu timpul de 22,22 secunde la proba de 50 m liber.

„Născut pe 15 septembrie 2004, David Popovici este, în acest moment, mai rapid decât campionul olimpic, canadianul Kyle Chalmers, și campionul mondial, americanul Caeleb Dressel.

De la legendarul rus Aleksandr Popov la incredibilul Popovici?”, scrie Gazzetta dello Sport.

„Este al 10-lea timp din istorie și va ajunge la Tokyo peste 16 zile din postura de lider în acest sezon! Născut pe 15 septembrie 2004, David Popovici este în acest moment mai rapid decât campionul olimpic, Kyle Chalmers, și campionul mondial, Caeleb Dressel. De la legendarul Popov la incredibilul Popovici …?”, notează jurnaliștii italieni. Aceștia îl compară pe tânărul înotător român cu marele campion rus Aleksandr Popov, campion olimpic în 1992 și 1996.

Distribuie pe:
Abonează-te pe

EXCLUSIV Zanni, dezvăluiri despre colegii din echipa Faimoșilor: „Câți perverși...”

Andrei, finalistul de la Survivor România 2021, dezvăluiri exclusive imediat după ce Zanni a fost desemnat câștigător: ”Un om simplu nu are șanse să câștige în fața unei vedete”

Valeriu Gheorghiță, avertisment dur în privința cazurilor noi de COVID-19: ”Un caz raportat ascunde zece neraportate”

Iată ce trebuie să faci pentru a avea parte de câștiguri financiare mâine!