WowNews logo WOWnews
Stories
De ce au explodat acțiunile Byd? Analistul economic Adrian Negrescu dezvăluie motivul pentru care românii aleg din ce în ce mai mult mașinile electrice: „E o adevărată revoluție în materie tehnologică” | EXCLUSIV

Exclusiv

De ce au explodat acțiunile Byd? Analistul economic Adrian Negrescu dezvăluie motivul pentru care românii aleg din ce în ce mai mult mașinile electrice: „E o adevărată revoluție în materie tehnologică” | EXCLUSIV

Românii, adepții mașinilor electrice. De ce au explodat acțiunile Byd?

Acțiunile Byd au explodat pur și simplu în această perioadă. Se pare că inovația celui mai mare producător chinez de automobile a făcut ravagii chiar și printre români. 

Citeste si: Cine sunt cei doi turiști care au murit, după ce au căzut în gol sute de metri în Munții Făgăraș! O a treia persoană a fost salvată în ultima clipă- kanald.ro

Totul despre creșterea acțiunilor Byd

Pare că românii s-au îndrăgostit de mașinile electrice. De ce? Pentru că vin la pachet cu funcții inovatoare și eficiente. Jurnaliștii WOWbiz au vrut să afle o părere avizată despre cum ajută acest lucru la economie.

„Creșterea cotației acțiunilor Byd are legătură cu noua tehnologie de încărcare rapidă a bateriilor pentru mașini electrice anunțată de chinezi. Practic, bateriile dezvoltate de producători se vor încărca în 5 minute și asta înseamnă la nivelul unui timp tradițional de carburant pentru mașinile cu motoare termice.

E o adevărată revoluție în materie tehnologică, care vine să susțină faptul că mașinile electrice pot reprezenta viitorul în condițiile în care aceste noi tehnologii vor avea succes în piață. Byd depășește cu mult Tesla, practic a trecut la nivelul următor, din perspectiva dezvoltării economice, iar investitorii care au folosit Tesla în ultima vreme, se îndreaptă spre acest producător chinez, care inovează o gamă completă de mașini electrice, la niște prețuri foarte bune, cu tehnologii care depășesc Tesla, în materie de sustenabilitate și tehnologie.”,
a explicat analistul economic Adrian Negrescu, pentru WOWbiz.

Ce se schimbă la Programul Rabla în 2025?

Și programul Rabla are de suferit în acest an. Vor avea loc schimbări importante, explicate tot de economistul Adrian Negrescu.

„România devine, pe zi ce trece, o groapă de gunoi pentru mașinile second – hand, pentru mașinile dezmembrate din vestul Europei. Odată cu intrare în Schengen, în România poate intra orice „gunoi” din zona auto pe care românii bineînțeles că în cumpără, având în vedere salariile mici și puterea lor scăzută de cumpărare și faptul că autoritățile nu mai susțin aproape deloc achiziția de mașini

noi.  Faptul că ministrul Mediului își dă cu părerea pe acest subiect nu ne încălzește cu nimic pentru că pare că nu are resursa financiară pentru a crește din nou prima de casare de la 5.000 spre 10.000 de euro, mai ales în cazul mașinilor electrice”, a dezvăluit Adrian Negrescu, pentru WOWbiz.ro.

Ai un pont WOW? Dacă deții mai multe informații despre acest subiect ne poți scrie la adresa [email protected]!