
kanald.ro
Actualitate
Șefa de promoție de la Colegiul „Mihai Viteazul” a ținut un discurs neașteptat în fața colegilor și profesorilor.
Elevii claselor a XII-a au încheiat un capitol important din viața lor, iar acum se pregătesc cu pași repezi de Bacalaureat. Din păcate, experiența liceului nu a fost una la fel de bună pentru toată lumea. Discursul unei șefe de promoție de la colegiul „Mihai Viteazul” din Ineu a devenit viral. Absolventa și-a spus clar și răspicat punctul de vedere în legătură cu sistemul educațional din țara noastră
Iulia Coțuba este șefa de promoție a Colegiului „Mihai Viteazu” din Ineu. Absolventa a ținut un discurs neașteptat, care s-a viralizat rapid. O mulțime de oameni au empatizat cu mesajul său, mai ales cei care au trăit experiențe similare pe parcursul anilor de școală.
Încă de la început, eleva a ținut să menționeze că nu este discursul pe care îl aștepta toată lumea, fiind conștientă de faptul că unii dintre cei care se aflau în fața ei nu au vrut ca ea să fie acolo. Cu toate acestea, tânăra a vorbit fără perdea despre lipsurile din sistemul educațional din România.
Iulia a ținut să precizeze că școala nu a învățat valori la care s-ar fi așteptat, ci din contră, a făcut-o să învețe doar pentru note și să se conformeze, chiar și atunci când avea un alt punct de vedere.Aceasta spune că superficialitatea primează, iar elevii nu sunt învățați să-și dezvolte abilitățile. Cu toate acestea, în final a vrut să le mulțumească tuturor profesorilor care și-au făcut cu adevărat datoria și care au fost alături de ei, indiferent de situație.
Citește și: Felicitări de Ziua Învățătorului 2024. Urări și mesaje pentru cei mai minunați dascăli!
„Mă numesc Cociuba Iulia și, deși unii nu m-ați vrut aici, diferența fiind de doar 3 sutimi, iată-mă! Astăzi vreau să împărtășesc cu dumneavoastră o perspectivă diferită asupra anilor de liceu. Poate că nu e discursul clasic de mulțumire și celebrare, dar este unul sincer și reflectă în mod real experiențele mele.
Am petrecut ani de zile învățând pentru note și validare academică și am realizat abia acum cât timp am pierdut. Am dobândit la cunoștințe, nu și valori, pentru că asta înseamnă, din păcate, școala. În loc să fie un loc al învățării și dezvoltării, școala a devenit o sursă de frustrare și dezamăgire pentru mulți dintre noi. Ne-am simțit deseori în imposibilitatea de a ne exprima punctul de vedere, de a gândi diferit sau de a fi autentici.
Citește și: Mesaje de Ziua Învățătorului 2024. Urări alese de trimis pe 5 iunie
Ce m-a învățat școala? Să mă conformez, să mint, să-mi șterg cu buretele personalitatea și să mă ascund în spatele unor standarde absurde.
Școala a devenit un loc unde performanțele noastre sunt atribuite meritelor instituției și profesorilor, iar eșecurile ne sunt puse în cârcă.
Am avut parte de un sistem care ne-a învățat mai degrabă cum e să fim superficiali și ipocriți, decât să ne dezvoltăm etic și moral. Astăzi, în fața dumneavoastră, îmi reafirm dorința de a fi autentică și de a lupta pentru valorile în care cred.
Știu că acest discurs deranjează, dar sper să fie și un pas spre conștientizarea unor probleme care au fost băgate sub preș atâta timp.
În încheiere, vreau să transmit un mesaj clar: școala ar trebui să fie un sprijin, nu un obstacol. Nu voi mulțumi sistemului care m-a dezamăgit, însă vreau să-i celebrez pe acei dascăli care au dat o bucățică din ei de fiecare dată când s-au așezat la catedră și care au fost mereu acolo pentru noi.
Cu bune și cu rele liceul ne-a unit pentru aveam un scop comun: să absolvim. Și uite că am făcut-o! Mult succes! Mulțumesc!”, a fost dialogul acesteia.
Discursul șefei de promoție de la Colegiul „Mihai Viteazul”