kanald.ro
Actualitate
Dronă rusească, detectată în România în această dimineață! Ce măsuri a luat Armata Română
O dronă rusească a pătruns în această dimineață aproximativ opt kilometri în interiorul României. Tot azi, Polonia a desfășurat o amplă operațiune militară.
În această dimineață, o dronă rusească a intrat aproximativ opt kilometri în România, între Periprava și Chilia Veche, după care a traversat Ucraina și Moldova, îndreptându-se apoi spre Foltești. Patru aeronave germane și române au fost trimise din bazele Kogălniceanu și Câmpia Turzii. Nu se cunoaște încă locul prăbușirii dronei. În paralel, Polonia a lansat o operațiune militară de amploare, ca urmare a unor bombardamente puternice în vestul Ucrainei.
Armata Română anunță că, în această dimineață, la ora 00:25, a fost detectată o dronă care a intrat pe teritoriul național din direcția Vâlcovo (Ucraina) către Periprava. Aparatul a zburat aproximativ 8 kilometri prin România, îndreptându-se spre Chilia Veche, unde semnalul său a dispărut de pe radar. Ulterior, drona a reapărut sporadic timp de aproximativ 12 minute, fiind observată pe traseul Colibași (Republica Moldova) – Foltești (Galați), iar apoi în apropierea localității Oancea (Republica Moldova). La ora 00:59, în nordul județului Galați a fost emis un mesaj Ro-Alert.
Măsurile luate după detectarea dronei rusești pe teritoriul românesc
NATO a mobilizat inițial două Eurofighter Typhoon germane de la baza din Mihail Kogălniceanu, iar ulterior România a ridicat două F-16 de la Câmpia Turzii. Ministerul Apărării nu indică locul prăbușirii dronei rusești. Nu există informații despre impact pe teritoriul României, însă echipe de specialiști verifică zona.
Aeronavele Eurofighter s-au întors la Baza 57 Mihail Kogălniceanu la ora 01:50, iar avioanele F-16 ale Forțelor Aeriene Române au revenit la Baza 71 Câmpia Turzii aproximativ la ora 02:30. Concomitent, Federația Rusă desfășoară atacuri cu rachete de croazieră asupra localităților din vestul Ucrainei. În reacție, Polonia a ridicat în aer aparate de luptă, un sistem AWACS și o aeronavă cisternă pentru realimentare în zbor.
Conform presei din Ucraina, au avut loc explozii la Hmelnițkii, Ivano-Frankivsk, Rivne și Lviv.