“Asta-i România!”, la Kanal D

Stiri

Duminica aceasta, de la ora 14:30, la “Asta-i România!” - Iarnă de coșmar în Bucureștiul anilor 2020 #Lipsa apei calde, o problemă spinoasă

Duminica aceasta, de la ora 14:30, o nouă ediție “Asta-i România!” ne supune atenției un subiect delicat pentru locuitorii Bucureștiului: lipsa apei calde.

Iată că iarna se apropie iar Bucureștiul se confruntă cu una dintre problemele spinoase ale cetățenilor: lipsa apei calde.  “Când vine apă caldă? A venit, dar e rece!”  e gluma amară și realitatea pe care o trăiesc zilnic sute de mii de bucureșteni în ale căror apartamente e acum mai frig ca afară. Deși a ajuns un lux pentru omul de rând, apa caldă a încins campania electorală pentru primăria Capitalei. Noul edil a venit, dar locatarul tot de dușuri reci are parte.

Mai trist este că, presupunând că edilul s-ar pune acum pe treaba, tot ar fi nevoie de 5 ani ca să facă o minune ca apa caldă să ajungă la robinet. De vină, pare că este sistemul de termoficare construit în timpul comunismului și lăsat de izbeliște ani buni. Astfel, 80% dintre conducte riscă să cedeze oricând și au nevoie urgentă de reparații. În plus, pentru că nu s-au făcut lucrările necesare la timp, astfel ca rețeaua să reziste variațiilor de temperatură, vom avea din ce în ce mai multe avarii.

“Asta-i România!”, la Kanal D

Citeste si: Ce s-a întâmplat cu directoarea medicală a Spitalului Județean de Urgență Buzău, de fapt? Se au în vedere mai multe ipoteze în ceea ce privește cauza decesului său subit! "Au început audierea martorilor!"- kfetele.ro

De ani buni bucureștenii sunt avertizați că stau pe o bombă cu ceas, și luni bune de când apa caldă și căldura sunt o amintire pentru cei care locuiesc la bloc.

Unii s-au întors în timp, la <oala comunistă> cu apă încălzită pe aragaz, alții mai ironici au făcut din asta subiect de bancuri sau postări virale.

Citeste si: Fratele Ștefaniei Szabo face primele declarații, după ce femeia a fost găsită fără viață în camera de gardă: „Spunea că sistemul e sufocant, că nu mai poate”- kanald.ro

Citeste si: Bianca Comănici, detalii despre noul proiect la Kanal D! „Eu știam de acum o lună! Mi se face piele de găină când mă gândesc”

Tot în ediția de duminică, la “Asta-i România!”, aflăm povestea Severinei Puiu, femeia care a renunțat la splendoarea mării … pentru fascinantul munte. Tânăra s-a mutat din Constanța, locul natal, la Fundata, județul Brașov, unde a reînviat un meșteșug uitat: broderia. Acum lejeriile, pernele, perdelele brodate în atelierul ei din Fundata, ajung în toată lumea.

Nu ratați duminică, de la ora 14:30, o nouă ediție “Asta-i România!”, emisiune magazin prezentată de Mihai Ghiță, la Kanal D.