kanald.ro
        Sport
Gestul făcut de Gigi Becali pentru a-l convinge pe Cristi Ganea să plece de la FCSB: „E posibil să se întâmple asta, dacă nu funcționează”
Mai mulți jucători ai FCSB-ului au intrat în dizgrația patronului și e gata să scape de ei în următoarea perioadă.
Pe lista fotbaliștilor de care Gigi Becali voia să scape sub orice formă de la FCSB se număra și Cristi Ganea, care a semnat în cele din urmă cu Farul Constanța.
Latifundiarul din Pipera a declarat că i-a oferit o sumă de bani pentru a rezilia contractul, același lucru fiind valabil și în cazul lui Damjan Djokovic, fotbalistul ajuns la Rapid în perioada de transferuri din această iarnă.
Cu toate acestea, se pare că patronul „roș-albaștrilor” nu poate să ajungă la un acord cu Dorin Rotariu, care nu dorește să o părăsească pe FCSB nici în schimbul unei sume de bani, chiar dacă nu prinde minute pe teren.
„I-am dat lui Ganea 80.000 de euro să plece, lui Djokovic 70.000. La oricine e posibil să se întâmple asta, dacă nu funcționează. Dar Rotariu nu vrea să plece nicidecum”, a declarat Gigi Becali, la OrangeSport.
Gigi Becali e categoric: „Baba Alhassan doar cu echipele mici”
Nana Antwi, Luis Phelipe și Baba Alhassan sunt cei trei fotbaliști pe care Gigi Becali i-a adus la FCSB în perioada de mercato din această iarnă, pentru a contribui activ în lupta pentru cucerirea titlului de campioană, după o pauză de nouă ani.
Vicecampioana en-titre a României dispune de un avantaj considerabil în fruntea clasamentului, cu opt puncte peste CFR Cluj, ocupanta locului secund, astfel că ar dori să menajeze anumiți fotbaliști.
Într-o intervenție în direct, Gigi Becali a dezvăluit că a decis ca Baba Alhassan să joace doar împotriva „echipelor mici”.
„Nu mă interesează nimic că şi aşa sunt prea mulţi jucători valoroşi, pe care nu ştim unde să-i aşezăm. Când jucăm cu echipe mai mici, joacă Demba Ba (n.r. – Baba Alhassan), iar Lixandru intră cu echipele mai puternice, că aşa au stabilit ei aşa, dar stabilesc eu.
E posibil să le agreez ideea. E adevărat că eu l-am adus pe Baba Alhassan. Şi pe Djokovic tot eu l-am adus, erau încântaţi. Ei l-au vrut, dar eu l-am dat, că nu sunt banii lor. Şi acum zic ei că nu trebuia să renunţ la Djokovic. E treaba lor, poate am greşit, zic eu că le ştiu pe toate”, a spus Gigi Becali, la Orange Sport.
 Citeste si: Durere in partea stanga a corpului – cauze si remedii - catena.ro
Iosif Rotariu sare în apărarea nepotului său
Iosif Rotariu, unchiul lui Dorin, a ținut un discurs dur la adresa conducerii FCSB-ului cu privire la situația delicată în care se află nepotul său.
„Cea mai bună soluție este dialogul. Când l-a dorit, a făcut tot posibilul ca să vină. Când e să plece, îl tratează de parcă a venit ca un intrus la echipă. Nimeni nu e absurd. Inclusiv eu am fost la negocieri. Au fost alte persoane care au vrut să intervină.
Voiam să văd dacă îl dorește cu adevărat la echipă.
Nu știu dacă au vorbit cu el despre cantonament. Era normal ca cei de la club să aibă o discuție și cu mine. Are 28 de ani, nu 35. E o perioadă chiar foarte bună pentru un jucător”, a spus Iosif Rotariu, potrivit DigiSport.