Grupe EURO 2020. Care sunt grupele și programul complet al meciurilor de la Campionatul European de Fotbal

Care este componența grupelor și programul meciurilor de la EURO 2020?

Grupe EURO 2020
Copenhaga (Parken Stadium)[Sursa foto: Mediafax]
Autor: Loredana Dobre

In articol:

Vineri seara, pe 11 iunie, se dă startul Campionatului European de Fotbal 2020, competiție amânată pentru vara anului 2021 din cauza pandemiei de coronavirus. Partida de deschidere va fi la Roma, pe Olimpico, între Italia și Turcia, iar finala va fi pe Wembley, în Anglia.

EURO 2020 este o ediție aniversară care celebrează 60 de ani de la primul Campionat European. 24 de echipe se vor lupta pentru trofeul CE 2020, în perioada 11 iunie- 11 iulie 2021.

În premieră absolută, competiția va fi găzduită de mai multe state, 11 la număr, și nu de unul singur ca până acum. România se află printre acestea, iar pe Arena Națională din București se vor juca 3 meciuri din grupe și o optime de finală.

Baku (Azerbaidjan), Copenhaga (Danemarca), Londra (Anglia), Munchen (Germania), Budapesta (Ungaria), Roma (Italia), Amsterdam (Olanda), Sankt Petersburg (Rusia), Glasgow (Scoţia), Sevilla (Spania) sunt celelalte țări care vor găzdui meciurile Campionatului European de Fotbal.

Grupa A EURO 2020: Italia, Elveția, Turcia, Țara Galilor

• Turcia vs Italia (11 iunie, ora 22:00, Roma)
  • Țara Galilor vs Elveția (12 iunie, ora 16:00, Baku)
  • Turcia vs Țara Galilor (16 iunie, ora 19:00, Baku)
  • Italia vs Elveția (16 iunie, ora 22:00, Roma)
  • Italia vs Țara Galilor (20 iunie, ora 19:00, Roma)
  • Elveția vs Turcia (20 iunie, ora 19:00, Baku)

GRUPA B EURO 2020: Belgia, Danemarca, Finlanda, Rusia

• Danemarca vs Finlanda (12 iunie, ora 19:00, Copenhaga)
  • Belgia vs Rusia (12 iunie, ora 22:00, St. Petersburg)
  • Finlanda vs Rusia (16 iunie, ora 16:00, St. Petersburg)
  • Danemarca vs Belgia (17 iunie, ora 19:00,
  • Copenhaga) Finlanda vs Belgia (21 iunie, ora 22:00, St. Petersburg)
  • Rusia vs Danemarca (21 iunie, ora 22:00, Copenhaga)

GRUPA C EURO 2020: Austria, Olanda, Macedonia de Nord, Ucraina

• Austria vs Macedonia de Nord (13 iunie, ora 19:00, București)
  • Olanda vs Ucraina (13 iunie, ora 22:00, Amsterdam)
  • Ucraina vs Macedonia de Nord (17 iunie, ora 16:00, București)
  • Olanda vs Austria (17 iunie, ora 22:00, Amsterdam)
  • Ucraina vs Austria (21 iunie, ora 19:00, București)
  • Macedonia de Nord vs Olanda (21 iunie, ora 19:00, Amsterdam)

GRUPA D EURO 2020: Croația, Cehia, Anglia, Scoția

• Anglia vs Croația (13 iunie, ora 16:00, Londra)
  • Scoția vs Cehia (14 iunie, ora 16:00, Glasgow)
  • Croația vs Cehia (18 iunie, ora 19:00, Glasgow)
  • Anglia vs Scoția (18 iunie, ora 22:00, Londra)
  • Cehia vs Anglia (22 iunie, ora 22:00, Londra)
  • Croația vs Scoția (22 iunie, ora 22:00, Glasgow)

GRUPA E EURO 2020: Spania, Polonia, Suedia, Slovacia

• Polonia vs Slovacia (14 iunie, ora 19:00, Dublin)
  • Spania vs Suedia (14 iunie, ora 22:00, Sevilla)
  • Suedia vs Slovacia (18 iunie, ora 16:00, Dublin)
  • Spania vs Polonia (19 iunie, ora 22:00, Sevilla)
  • Suedia vs Polonia (23 iunie, ora 19:00, Dublin)
  • Slovacia vs Spania (23 iunie, ora 19:00, Sevilla)

GRUPA F EURO 2020: Franța, Germania, Ungaria, Portugalia

• Ungaria vs Portugalia (15 iunie, ora 19:00, Budapesta)
  • Franța vs Germania (15 iunie, ora 22:00, Munchen)
  • Ungaria vs Franța (19 iunie, ora 16:00, Budapesta)
  • Portugalia vs Germania (19 iunie, ora 19:00, Munchen)
  • Germania vs Ungaria (23 iunie, ora 22:00, Munchen)
  • Portugalia vs Franța (23 iunie, ora 22:00, Budapesta)

Program Optimi de finală

• Meci 1: locul 2 grupa A vs locul 2 grupa B (26 iunie, ora 19:00, Amsterdam)
  • Meci 2: locul 1 grupa A vs locul 2 grupa C (26 iunie, ora 22:00, Londra)
  • Meci 3: locul 1 grupa C vs locul 3 grupa D/E/F (27 iunie, ora 22:00, Budapesta)
  • Meci 4: locul 1 grupa B vs locul 3 grupa A/D/E/F (27 iunie, ora 22:00, Sevilla)
  • Meci 5: locul 2 grupa D vs locul 2 grupa E (28 iunie, ora 19:00, Copenhaga)
  • Meci 6: locul 1 grupa F vs locul 3 grupa A/B/C (28 iunie, ora 22:00, București)
  • Meci 7: locul 1 grupa D vs locul 2 grupa F (29 iunie, ora 19:00, Dublin)
  • Meci 8: locul 1 grupa E vs locul 3 grupa A/B/C/D (29 iunie, ora 22:00, Glasgow)

Program   Sferturi de finală

• Sfert 1: câștigătoare meciul 6 „optimi” vs câștigătoare meciul 5 „optimi” (2 iulie, ora 19:00, St. Petersburg)
  • Sfert 2: câștigătoare meciul 4 „optimi” vs câștigătoare meciul 2 „optimi” (2 iulie, ora 22:00, Munchen) Sfert 3: câștigătoare meciul 3 „optimi” vs câștigătoare meciul 1 „optimi” (3 iulie, ora 19:00, Baku)
  • Sfert 4: câștigătoare meciul 8 „optimi” vs câștigătoare meciul 7 „optimi” (3 iulie, ora 22:00, Roma)

Program Semifinale

• Semifinală 1: câștigătoare „sfert” 2 vs câștigătoare „sfert 1” (6 iulie, ora 22:00, Londra)

Finala -11 iulie, ora 22:00, Londra

Meciuri EURO 2020 pe Arena Naţională

EURO 2020 este o ediţie aniversară care celebrează 60 de ani de la primul Campionat European. România a primit organizarea a patru meciuri din cadrul Campionatului European de fotbal pe Arena Naţională din Capitală.

• Austria- Macedonia de Nord (13 iunie, ora 19:00)
  • Ucraina- Macedonia de Nord (17 iunie, ora 16:00)
  • Ucraina- Austria (21 iunie, ora 19:00)
  • Bucureştiul va găzdui şi o optime de finală pe care o vor disputa câştigătoarea Grupei F şi formaţia clasată pe locul al treilea într-una din grupele A, B sau C (28 iunie, ora 22:00).

Distribuie pe:
Abonează-te pe

CUTREMUR ÎN SHOWBIZ! Cu cine a fost prins Cătălin Botezatu în ipostaze INTIME! De aceea a fost dat afară de la Kanal D!

Pfizer și Moderna au dat cea mai mare lovitură lumii. Financial Times i-a dat de gol, giganții refuză să comenteze