Guvernul încurajează procesarea produselor agricole în România, iar de la 1 iunie se va introduce o schemă de ajutor de stat în valoare de 200 de milioane de euro.
Începând cu 1 iunie, se va introduce o schema de ajutor prin care statul va oferi 200 de milioane de euro pentru procesarea produselor agricole în România.
Statul oferă 200 milioane de euro pentru procesarea produselor agricole în România
Premierul Nicolae Ciucă a declarat că Guvernul susține fermierii, încurajand procesarea produselor agricole în România, iar de la 1 iunie se va introduce o schemă de ajutor de stat în valoare de 200 de milioane de euro.
"Începând cu 1 iunie, vom introduce o schemă de ajutor de stat în valoare de 200 de milioane de euro, soluţie aflată în lucru la Ministerul Agriculturii. 10% din valoarea produselor procesate va rămâne la fermieri şi procesatori.
Această soluţie va asigura necesarul pieţei interne şi va reduce presiunea asupra stocurilor şi preţurilor la alimente", a afirmat premierul.
Totodată, premierul a menţionat că o altă măsură destinată susţinerii agriculturii româneşti este alocarea sumei de 300 de milioane de euro fermierilor sub forma capitalului de lucru.
Pentru a stimula sectorul agricol şi agro-alimentar să creeze noi locuri de muncă şi să păstreze muncitorii calificaţi, Guvernul mai anunţă că susţine majorarea salariului minim la 3.000 de lei lunar în acest domeniu strategic pentru economia României.
Nicolae Ciucă a menționat că măsurile destinate agriculturii sunt incluse în pachetul "Sprijin pentru România”.
Principalele măsuri cuprinse în pachetul “Sprijin pentru România”
Iată care sunt principalele măsuri cuprinse în pachetul “Sprijin pentru România”:
prelungirea plafonării polițelor RCA pentru marii transportatori
majorarea salariului minim cu 200 de lei
dublarea cotei de hrană pentru bolnavii internați în spitale, de la 11 la 22 de lei.
creșterea alocației de hrană, îmbrăcăminte și încălțăminte pentru copiii din centrele de plasament.
majorarea valorii tichetelor de masă de la 20,17 lei la 30 de lei cu aplicare de la 1 iunie
Creșterea cu 50% valoarea tichetelor de masă – de la 20,17 lei la 30 de lei
Alocația zilnică de hrană pentru copiii din sistemul instituționalizat crește de la 12 la 16 lei/zi, respectiv de la 16,6 la 22 lei/zi, în funcție de vârstă
Sumele lunare de care beneficiază copiii și tinerii din sistemul de protecție specială pentru unele nevoi personale se majorează de la 28 de lei la 150 de lei
Cresc cu 58,5% sumele acordate anual copiilor și tinerilor pentru îmbrăcăminte, încălțăminte, rechizite