Horia Tecău a câştigat titlul la Halle alături de Kevin Krawietz

Horia Tecău a câştigat titlul la Halle alături de Kevin Krawietz. Vezi ce valoare are premiul câştigat de tenismanul român.

Horia Tecău
Horia Tecău[Sursa foto: MediaFax Foto]
Autor: Elena Popescu

In articol:

Horia Tecău a câştigat titlul la Halle alături de Kevin Krawietz. Tenismanul român a câştigat primul titlul din acest an.

Horia Tecău şi Kevin Krawietz au făcut pereche şi au câştigat finala probei de dublu din cadrul turneului ATP 500 de la Halle (Germania), dotat cu premii totale de 1.318.605 euro, după ce i-au învins pe Felix Auger-Aliassime (Canada)/Hubert Hurkacz (Polonia) cu 7-6 (4), 6-4.

Vezi această postare pe Instagram

O postare distribuită de Horia Tecău (@horiatecau)

Horia Tecău şi partenerul său german au obţinut victoria după o oră şi 29 de minute. Cei doi au câştigat finala, asta după ce au pierdut două mai înainte, mai exact pe cea de la Rotterdam şi Barcelona în această primăvară.

Horia Tecău şi Kevin Krawietz au obţinut un cec de 40.200 de euro şi 500 de puncte ATP la dublu, informează Agerpres, citat de digisport.ro.

Tenismanul român și colegul său german nu au pierdut niciun set la turneul ATP de la Halle. În primul tur, cei doi au trecut de perechea Brkic/Cacic, apoi i-au învins pe Milteni și Pella, iar în semifinale Horia Tecău și Kevin Krawietz au câștigat în fața cuplului Gille/Vliegen.

Horia Tecău

Horia Tecău, date biografice

Horia Tecău s-a născut pe 19 ianuarie 1985 la Costanţa. Acesta este un jucător de tenis de câmp, care a ocupat locul întâi în clasamentul mondial ATP al jucătorilor de dublu. Totodată, Tecău este şi component al lotului național de Cupa Davis al României.

La Jocurile Olimpice de vară din 2016, Horia Tecău a obținut medialia de argint împreună cu Florin Mergea.

La vârsta de 14 ani, Horia Tecău s-a clasat pe locul I la dublu, împreună cu Florin Mergea, la europenele pentru juniori de la San Remo.

Tenismanul român are 86 de kg şi 1,93 m înălţime. Acesta a debutat profesional în anul 2003, iar cea mai bună clasare a sa a avut loc pe 23 noiembrie 2015.

În 2016, Horia Tecău a publicat prima sa carte intitulată "Viața în ritm de tenis".