WowNews logo WOWnews
Stories
Ilie Bolojan a făcut anunțul despre pensiile speciale! Crește vârsta de pensionare pentru magistrați. Ce se întâmplă cu salariile din sistemul de justiție?

Politica

Ilie Bolojan a făcut anunțul despre pensiile speciale! Crește vârsta de pensionare pentru magistrați. Ce se întâmplă cu salariile din sistemul de justiție?

Ilie Bolojan anunță că vârsta de pensionare a magistraților va crește. Pensia lor va putea fi de maximum 70% din ultimul salariu net.

Marți, premierul Ilie Bolojan a susținut o conferință de presă privind reforma pensiilor speciale. Acesta a anunțat că vârsta de pensionare pentru magistrați va crește la 65 de ani. Astfel, urmează să crească și vechimea, de la 25 la 35 de ani. Totodată, pensia magistraților va fi de maximum 70% din ultimul salariu net, față de 80% din salariul brut.

Ilie Bolojan, anunțul despre pensiile speciale

Ilie Bolojan a precizat că este important ca România să aibă un sistem de justiție funcțional.

Premierul a punctat faptul că vârsta de pensionare reprezintă una dintre principalele probleme, dat fiind faptul că magistrații ies la pensie chiar în momentul în care ating maturitatea profesională.

Citeste si: Experiența dezamăgitoare de care a avut parte Culiță Sterp, în trenul spre concertul din Augsburg! Artistul nu a fost deloc mulțumit: "Problema e că nu vine nimeni!"- kfetele.ro

„Una dintre dintre fundamentele unui stat e sistemul justiție.

E important să avem un sistem de justiție funcțional, de încredere. Care sunt problemele în zona de justiție? Aș puncta 3. Una dintre ele este ieșirea la pensie prea repede. Din cazurile pe care le avem în ultimii ani și am avut posibilitatea ca timp de trei luni de zile să semnez pensionări de magistrați, suntem în situația în care 2/3 dintre magistrați ies la pensie la 47,48,49 de ani. Este o vârstă a maturității profesionale în orice domeniu. E o problemă de calitate și de sustenabilitate în anii următori.
Nu mai avem oameni care să înlocuiască. Nu mai există oameni pe piața muncii. Generațiile care vin sunt la jumătate sau mai mici decât cele care ies la pensie sau urmează. Avem o criză pe care o resimt cei din sectorul privat. Această propunere vine să crească vârsta de pensionare.”
,
a spus Ilie Bolojan.

Citește și: Vicepremierul Dragoș Anastasiu a demisionat, după ce a fost implicat într-un dosar de corupție: „E momentul să fac un pas în spate”

O altă problemă este reprezentată de salariile magistraților. Ilie Bolojan a explicat că este nevoie de o lege de salarile care să nu mai permită interpretări privind sporurile.

„A treia problemă, dar care nu e rezolvată prin această propunere, pentru că trebuie gândită o lege de salarizare clară, care se poate face până la toamnă, avem legi de salarizare neclare. Acestă situație ne-a dus să avem 20.000 de acțiuni în instanțe generate de oameni din sistemul de justiție pentru drepturi salariale, pe bază de discriminare.

Pentru sporuri, pentru condiții vătămătoare de muncă sau pe acte administrative validate prin hotărâri judecătorești. În urma acestor sentințe în cascadă guvernele României au trebui să plătească aproximativ 10 miliarde de lei diferențe salariale în acest sistem. S-au făcut parțial eșalonări. De exemplu, cea de anul trecut nu a fost încă achitată. Înțeleg că mai există un stoc de sentințe, pentru că aceste sume au fost recalculate: alte miliarde de lei. Ceea ce înseamnă un sistem impredictibil de salarizare, ceea ce înseamnă pentru statul român sume care nu pot fi prevăzute.
În această criză bugetară nu ne mai putem permite. E nevoie să intervenim și pentru a interveni cu o lege de salarizare care să nu permită interpretări, să fie clară. Nu să reducem salarii, ci pentru predictibiliate, stabilitate.”

Ilie Bolojan

Ilie Bolojan

[Sursa foto: Captură Video]

Citește și: Doar acești români scapă de plata CASS și după 1 august. Guvernul taie masiv din scutiri: "Se întâmplă peste tot în lumea civilizată"| EXCLUSIV

Care sunt propunerile?

Astfel, Ilie Bolojan anunță că vârsta de pensionare în cazul magistraților va crește la 65 de ani. Totodată, vechimea în muncă ajunge de la 25 la 35 de ani de muncă. Mai precis, un magistrat care a muncit încă de la început în domeniu nu mai poate ieși la pensie la 48 de ani, ci la minim 58.

Citeste si: Un muzician de 29 de ani, din Cluj-Napoca, a fost operat pe creier în timp ce cânta „Nunta lui Figaro”- kanald.ro

Citeste si: Corneliu Botgros face DECLARAȚIA care zguduie tot showbizul! A ținut totul în el, până n-a mai putut. Ce a trăit l-a dus direct la psiholog: "Am încercat să evit toate astea". Ce NU s-a spus niciodată despre divorțul de Adriana Ochișanu- radioimpuls.ro

Citește și: Cum a fost surprins Piedone alături de soția lui, în plin scandal cu DNA, stenograme și demitere?! De neașteptat ce a ajuns să facă fostul șef ANPC, după ce a rămas fără loc de muncă

„Ce propunem pentru primele două probleme? Legat de vârstă și vechime: creșterea vârstei de pensionare la vârsta de 65 de ani. De asemenea, față de vechimea de 25 de ani de astăzi, propunem o creştere a vechimii pentru pensionare la 35 de ani. Asta înseamnă că un magistrat, care lucrează de la început în sistem, să iasă la pensie mai repede dacă dorește, dar nu la 48 de ani, ci la 58 de ani. În aceste condiții, pentru fiecare an pentru care iese mai repede la pensie pierde 2% din pensie. Pe logica de contributivitate să existe deci această formulă. Sunt prevederi de natură să crească pensia de pensionare. Azi avem o mică parte care au preferat să rămână în sistem și să lucreze după vârsta de pensionare. Dar vom avea întregul corp al magistraților în activitate și se va vedea prin calitatea actului de justiție.

Al doilea element este cuantumul pensiei. Am făcut o analiză a sistemelor de pensionare din țările UE. În afară de ușoare diferențe care sunt pot să spun că vârsta de pensionare este de 65 de ani în aproape toate țările UE, cu posibilitatea de muncă până la 68 de ani. De asemenea, în ceea ce privește pensia, majoritatea țărilor au un procent care se referă la valoarea salariilor încasate în ultimii ani de activitate, 4-5 ani. Din această medie, există calculcat procente. În unele țări avem un sistem de plată total contributiv.În această situație, am făcut o propunere care ține cont de acest principiu de bază de contributivitate dar și de formulele din legistația românească și de deciziile CCR: propunerea este ca valoiarea pensiei să fie de maxim 70% din ultimul salariu net.”, a mai spus premierul.

Imagine cu caracter ilustrativ

Imagine cu caracter ilustrativ

[Sursa foto: Shutterstock]