
kanald.ro
Actualitate
Se fac anchete internaționale după furtul tezaurului dacic de la muzeul din Olanda, dar autoritățile din România nici nu se pot implica în investigații.
Oamenii legii se luptă pentru a depista ce s-a întâmplat exact privind jaful tezaurului dacic din muzeul olandez. Hoții sunt în continuare de negăsit, dar există câteva ipoteze privind acest caz.
Poliția olandeză urmărește mai multe piste în încercarea de a-i identifica pe autorii jafului și de mare ajutor sunt informațiile primite de la oameni, informații care sunt verificate în detaliu.
De asemenea, o altă pistă se axează pe mașina cu care au acționat hoții, autoturism care a fost găsit abandonat și incendiat sub un pod. De precizat este că aceasta mașină a fost, însă, furată înainte de spargere.
Totodată, pe imaginile de supraveghere se pot observa și suspecții, care se pot identifica după semnalmente. De asemenea, locul prin care au intrat hoții nu este unul accesibil publicului larg, este un drum din spate, prin care se poate intra doar dacă tai cu cleștele lanțurile gardurilor, aceasta fiind și explicația pentru care nu i-a văzut nimeni acționând.
De precizat este că autoritățile române sunt în contact direct cu oamenii legii olandezi, dar întreaga anchetă este coordonată de poliția din Olanda.
În acest caz, autoritățile române nu se pot implica în anchetă, acestea putând oferi sprijin doar dacă li se solicită acest lucru.
Coiful daci de la Coțofenești Brățările dacice