WowNews logo WOWnews
Stories
ucraina

Joe Biden și Vladimir Putin 

Actualitate

Joe Biden: Opțiunea era să înceapă al Treilea Război Mondial! Președintele SUA a impus cele mai dure sancțiuni

Joe Biden a vorbit despre sancțiunile aplicate împotriva Rusiei.

Joe Biden a declarat că, în afara opțiunii de sancționare a Rusiei pentru încălcarea dreptului internațional este opțiunea unui „al treilea război mondial”.

În cadrul unui interviu, președintele american a abordat acest subiect și a transmis cetățenilor care erau opțiunile dintre care putea să aleagă, dar și care sunt consecințele de care vor avea parte Rusia în urma sancțiunilor aplicate de SUA, conform Corriere della Sera

Citeste si: Experiența dezamăgitoare de care a avut parte Culiță Sterp, în trenul spre concertul din Augsburg! Artistul nu a fost deloc mulțumit: "Problema e că nu vine nimeni!"- kfetele.ro

Citeste si: Convoi militar NATO, implicat într-un accident la Râmnicu Vâlcea. Nu au fost înregistrate victime

„Uite, erau două opțiuni: începe un al treilea război mondial, începe un război fizic cu Rusia sau opțiunea numărul doi: asigură-te că o țară care acționează atât de contrar dreptului internațional ar plăti prețul pentru ceea ce a făcut”, a spus șeful statului.

Joe Biden a afirmat că SUA a impus sancțiuni, clasificându-se acum ca fiind „cele mai mari din istorie”.

Președintele american este ferm convins că Rusia va avea de suferit „mai ales pe termen lung”. În urma acestui conflict, NATO și Europa vor deveni și mai unite și, în consecință, mult mai puternice.

Citeste si: Nivel ridicat de radiații la Cernobîl, după atacul Rusiei! Autoritățile se tem de un nou pericol nuclear

Vladimir Putin, prin atacul lansat asupra Ucrainei, „obţine exact efectul opus a ceea ce şi-a dorit.

Scopul meu de la început a fost să ţin NATO şi UE unite. Pentru că Putin a crezut că poate diviza NATO creând un decalaj util pentru el. Şi asta nu s-a întâmplat”.

vladimir putin

Vladimir Putin 

[Sursa foto: Shutterstock]

O delegație a Rusiei a ajuns la Belarus 

Kremlinul a anunțat că o delegație a ajuns în Belarus pentru a purta primele discuții legate de negocierile cu Ucraina. Un purtător de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a anunțat că această delegație este formată din oficiali de la ministerele de Externe și al Apărării și de la biroul președintelui Vladimir Putin și că așteaptă sosirea omologilor ucraineni în

orașul bielorus Gomel, potrivit Reuters și CNN.

Volodimir Zelensky a refuzat propunerea de a purta disucții în Minsk, capitala Belarusului. Acest scenariu ar fi fost posibil dacă Rusia nu ataca Ucraina de pe teritoriul Belarusului. Președintele Ucrainei rămâne deschis pentru discuții, însă pe alte teritorii, care nu au dat dovadă de agresiune față de țara pe care o conduce.