kanald.ro
Evenimente
Lucian este militarul de 42 de ani găsit mort în apele Dunării! Fusese dat dispărut cu 8 zile în urmă. Colegii lui sunt devastați: „Sincere condoleanțe...”
Un militar în vârstă de 42 de ani a murit înecat în apele Dunării.
Lucian Mihaiu, un militar în vârstă de 42 de ani din Buzău, a fost dat dispărut în data de 6 septembrie. Se afla în concediu la pescuit, atunci când a intrat în apele Dunării alături de mai mulți prieteni, dar nu a mai reușit să iasă la mal.
Caporalul Mihaiu Lucian, angajat al Batalionului 200 Sprijin „Istrița” din cadrul Diviei 2 Infanterie „Getica” Buzău, a fost căutat timp de 8 zile de ISU Călărași, dar și de scafandri din cadrul ISU București-Ilfov.
În data de 14 septembrie, un trecător a observat trupul neînsuflețit al militarului în apă, pe brațul Borcea, în dreptul localității Unirea, și a anunțat imediat autoritățile.
Lucian Mihaiu
Colegii lui Lucian Mihaiu, în doliu
Reprezentanții Diviziei 2 Infanterie „Getica” Buzău au anunțat, pe o rețea de socializare, că militarul Lucian Mihaiu a fost găsit fără suflare, după mai bine de o săptămână de căutări. Colegii caporalului au transmis condoleanțe familiei îndoliate.
„În data de 14.09.2025, în urma operațiunilor de căutare desfășurate de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Călărași, cu sprijinul echipei de scafandri din cadrul I.S.U. București-Ilfov, a fost găsit trupul neînsuflețit al caporalului Mihaiu Lucian, în vârstă de 42 de ani, militar al Batalionului 200 Sprijin „Istrița”.
Citește și: Caz șocant în Severin! O femeie a fost omorâtă de propriul câine. Avea 70 de ani
Militarul dispăruse în apele fluviului Dunărea, pe raza localității Unirea, județul Călărași, în data de 06.09.2025, în afara orelor de program.
Conducerea unității militare este alături de familia îndoliată și transmite, în numele întregului personal, sincere condoleanțe familiei militarului. Dumnezeu să-l odihnească în pace!”, este mesajul transmis de Divizia 2 Infenterie „Getica” Buzău, pe Facebook.