WowNews logo WOWnews
Stories
MApN a anunțat că încep recrutările! Adevărul despre vestea care i-a speriat pe români. Ce urmează, de fapt, în țară?

Actualitate

MApN a anunțat că încep recrutările! Adevărul despre vestea care i-a speriat pe români. Ce urmează, de fapt, în țară?

Românii care își doresc o carieră militară au acum ocazia. Locurile scoase la concurs de MaPN, dar și condițiile pe care trebuie să le îndeplinească cei care vor să se înscrie.

În ultima perioadă au circulat foarte multe informații despre recrutările din armată, iar românilor le este frică de posibilitatea de a lupta pe frontul din Ucraina. De precizat este și faptul că autoritățile au dezmințit toate aceste anunțuri din mediul online.

Citeste si: EXCLUSIV Cum arată Lavinia Pîrva complet naturală? Vedeta a fost surprinsă în timp ce își ducea fiul la autobuzul de școală! VIDEO- kfetele.ro

Acum, Ministerul Apărării Naționale (MApN), prin intermediul Biroului Informare-Recrutare al Centrului Militar Zonal Cluj, lansează o campanie pentru cei care își doresc să urmeze o carieră militară. Condițiile pe care trebuie să le îndeplinească doritorii, dar și cum se fac înscrierile?

Românii care își doresc o carieră militară au acum ocazia

Este vorba despre cursurile de formare a ofițerilor și a subofițerilor. Cursurile de recrutare pentru persoanele ce doresc o carieră militară se vor desfășura la Școala de Instruire pentru Logistică „General-maior Constantin Constantiniu” din Chitila, anunță MaPN. Locurile sunt distribuite astfel:

 

  • 18 locuri – Administrare proprietate imobiliară
  • 13 locuri – Intendență
  • 36 locuri – Psihologie
  • 38 locuri – Finanțe-contabilitate

De menționat este și faptul că pentru aceste posturi sunt eligibili candidații din rândul maiștrilor militari, subofițerilor sau soldaților/ gradaților profesioniști, fie în activitate, fie în rezervă, însă și civili din cadrul sau din afara MApN.

Printre principalele criterii se numără faptul că aceștia aceștia vor trebui să aibă vârsta maximă de 45 de ani împliniți la data acordării gradului și numirii în funcție și să aibă diplomă de licență în domeniul corespunzător specializării. Cât despre vechime, aceștia vor trebui să fie militari cu minimum trei ani vechime în funcție, iar dacă vin din mediul civil, să aibă cel puțin trei ani experiență în domeniul studiilor absolvite.

Citește și: Liderul grupării Hamas a fost ucis! Anunțul făcut de premierul israelian, Benjamin Netanyahu: „L-am eliminat pe Mohammed Sinwar”

De asemenea, există locuri și pentru cei fără experiență. Mai precis, absolvenții de liceu sau cei aflați în ultimul an se pot înscrie pe cele 87 de locuri la cursurile de formare a subofițerilor în activitate, în următoarele specializări:

 

  • Comando/ parașutiști – înscriere până la 24 octombrie 2025
  • Muzici militare – înscriere până la 17 iunie 2025

Se vor putea înscrie candidați din rândul soldaților sau gradaților profesioniști, fie în activitate, fie în rezervă, dar și civili din cadrul sau din afara MApN.

Vârsta maximă este de 45 de ani împliniți la data acordării gradului, și se cere doar diplomă de bacalaureat.

Mai mult decât atât, persoanele care sunt interesate de o astfel de carieră pot obține mai multe informații chiar de la Biroul Informare-Recrutare din cadrul Centrului Militar Zonal Cluj, situat în Cluj-Napoca. Programul de lucru este:

 

Citeste si: Mesajul sfâșietor transmis de mama Iasminei, eleva de 15 ani care a murit la începutul anului școlar. Adolescenta s-a stins pe patul de spital, la câteva luni după ce s-a electrocutat în baie- kanald.ro

Citeste si: VIDEO Scene șocante s-au petrecut astăzi pe o stradă din Craiova. Două clanuri au fost implicate într-o bătaie cu bâte, topoare și cuțite. O persoană a murit, iar alte patru au ajuns la spital. Motivul scandalului este HALUCINANT- radioimpuls.ro

  • Luni, miercuri, joi, vineri: 08.00–16.00
  • Marți: 10.00–18.00

Citește și: Cetățenii din Diaspora care și-au distrus buletinele și pașapoartele în semn de protest, după victoria lui Nicușor Dan, riscă amenzi usturătoare! Gestul lor de revoltă este ilegal

MaPN, despre fake news-urile privind încorporările

MaPN atrage atenția asupra faptului că pe rețelele de socializare circulă documente false privind restricționarea circulației cetățenilor de sex masculin cu vârste între 18 și 65 de ani, dar și la serviciul militar obligatoriu. De precizat este și faptul că în România, serviciul militar obligatoriu a fost suspendat încă din anul 2007.

„NU au început ÎNCORPORĂRILE! Reamintim că executarea serviciului obligatoriu în calitate de militar în termen și militar cu termen redus a fost suspendată pe timp de pace în România, începând cu data de 1 ianuarie 2007, așa cum prevede Legea 395/2005 privind suspendarea pe timp de pace a serviciului militar obligatoriu și trecerea la serviciul militar pe bază de voluntariat”, informează MApN.

„Ministerul Apărării Naționale a comunicat în repetate rânduri că nu ia luat în calcul, în niciun moment, revenirea la serviciul militar obligatoriu, ci are în vedere exclusiv soluții de recrutare a rezerviștilor pe bază de voluntariat”.

Citește și: Claudiu Târziu rupe definitiv relația cu AUR și anunță oficial că își lansează partid! Cine sunt ceilalți fondatori ai mișcării politice „Acțiunea Conservatoare”: „Nu voi mai face nicio concesie”

Totodată, MaPN spune că astfel de postări alarmiste sunt, de fapt,  înmânarea ordinelor de chemare la exercițiul de mobilizare sau de chemare pentru clarificarea situației militare.

„Este în desfășurare acum exercițiul MOBEX OT-GR-TR-25, care are loc în perioada 26–30 mai 2025, în județele Olt, Giurgiu și Teleorman, și urmărește evaluarea rezervei de mobilizare. Exercițiile de acest tip sunt planificate și desfășurate periodic și au ca scop verificarea capacității de completare cu personal și tehnică a unităților militare, precum și consolidarea coeziunii între militarii în activitate și rezerviști. Ultima astfel de acțiune de instruire a avut loc în perioada 14- 18 octombrie 2024, în județele Buzău și Ialomița (Exercițiul MOBEX BZ-IL-24)”,
mai spune MApN.