kanald.ro
Hagi vs. Dobrin: Cine este Regele fotbalului românesc?
Hagi vs. Dobrin: Cine este Regele fotbalului românesc?
Sport
Marcel Răducanu, unul dintre cei mai tehnici fotbaliști români din istorie, este total împotriva dezbaterii lansate de Dănuț Lupu!
Marcel Răducanu, unul dintre cei mai tehnici fotbaliști români din istorie, și-a exprimat părerea în legătură cu dezbaterea lansată de Dănuț Lupu: „ Cine este Regele fotbalului românesc?”. Iată ce a răspuns fostul mijlocaș al Stelei și al Borussiei Dortmund!
Marcel Răducanu (68 de ani) este considerat unul dintre cei mai tehnici fotbaliști români din istorie.
Întrebat ce părere are despre dezbaterea lansată de Dănuț Lupu pe tema „cel mai bun fotbalist din istorie”, Răducanu a spus că preocupările iubitorilor de fotbal din România ar trebui să fie altele: „Stau şi mă uit la ce se întâmplă în România şi îmi fac cruci cu o mie de mâini. Aici am ajuns să avem dezbateri despre cine a fost cel mai mare jucător al României din toate timpurile şi cine merită titulatura de 'Rege', asta e ultima problemă a fotbalului românesc.
Citește și: Contre în direct între Lăcătuş şi Duckadam: "Care este adevărata Steaua?"
În loc să ne preocupe creşterea valorii campionatului intern, să scoatem jucători talentaţi care să mai ajungă să mai joace şi ei prin Europa, pe oamenii din fotbalul românesc îi interesează cine a fost 'Rege'.
Dacă vorbim de regi în fotbalul românesc, atunci lui Messi, Ronaldo, Maradona cum trebuie să le spunem? Dumnezei? Această titulatură de 'Rege' n-ar trebui să existe, mi se pare o tâmpenie.
Da, au fost jucători mari, fiecare la timpul lui, şi-au pus toţi amprenta asupra fotbalului românesc.”, a declarat Marcel Răducanu, potrivit orangesport.ro.
Citește și: Motivul real pentru care Giani Kiriță l-a provocat pe OG Eastbull în cușca de MMA: "Stă la bătaie"| EXCLUSIV
Mai mult, Marcel Răducanu a afirmat că în timpul în care a evoluat în campionatul României i-a avut adversari pe Nicolae Dobrin și pe Ilie Balaci, în timp ce pe Gică Hagi l-a urmărit la națională și la Galatasaray, unde a făcut istorie. Fostul fotbalist român a mai declarat că titulatura de „Rege” nu ar trebui să existe.
Citeste si: Plachetocrit crescut – semnificații și implicații clinice- revistagalenus.ro
„Dobrin şi Balaci n-au avut şansa de a evolua în străinătate. Împotriva lui Dobrin am şi jucat, dar am şi fost coleg la naţională, iar Hagi a avut şansa să joace în străinătate, după căderea sistemului comunist.
Eu l-am văzut la echipa naţională, la Mondialul din 1994, dar şi la Galatasaray, unde a jucat excelent de fiecare dată.
Însă această titulatură de 'Rege' nu ar trebui să existe!”, a adăudat Marcel Răducanu, potrivit sursei citate.