
kanald.ro
Mesajele rasiste ale suporterilor din Peluza Nord de la FCSB nu scapă nepedepsite! Mai multe plângeri penale au fost făcute împotriva galeriei „roș-albastre”
Sport
Derby-ul dintre FCSB și Rapid s-a încheiat cu victoria giuleștenilor, 1-2 scor final, partidă disputată pe Arena Națională.
Partida Romilor a anunțat oficial că a înaintat demersuile și a depus o plângere penală împotriva fanilor celor de la FCSB după ce au afișat mesaje cu tentă rasistă în derby-ul împotriva celor de la Rapid, de duminică, 5 noiembrie, de pe Arena Națională.
Plângerea penală are ca motiv instigarea publică și incitarea la violență, ură și discriminare asupra minorității etniei rome.
„Conducerea Asociaţiei Partida Romilor Pro-Europa (APRPE) a depus, ieri, plângere penală la Parchet, împotriva suporterilor din Peluza Nord a FCSB, care la derby-ul cu echipa Rapid au afişat mesaje profund rasiste (Mori, ţigane!, Neintegraţi în societate, rămâneţi o minoritate, Moarte ţiganilor!), prin care au jignit minoritatea romă din România. Plângerea penală este pentru instigare publică şi incitare la violenţă, ură şi discriminare”, anunţă vineri formaţiunea, conform news.ro.
„Astfel de mesaje extrem de rasiste la adresa minorităţii rome din România trebuie să fie urgent sancţionate de către autorităţile statului, deoarece intră sub incidenţa Codului Penal şi a Legii antiţigănismului. Astfel de manifestări reprezintă un pericol social grav, deoarece instigă populaţia la violenţă, ură şi discriminare. Impactul mesajelor instigatoare la ură rasială au atins cota maximă a extremismului. Cerem autorităţilor să-i identifice urgent pe cei vinovaţi şi să-i tragă la raspundere”, a declarat Ionuţ Păun, preşedintele Organizaţiei de Tineret a APRPE.
Oficialii Asociației Partida Romilor Pro-Europa a anunțat că au înaintat plângeri și la Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării, la Federația Română de Fotbal și chiar și la Liga Profesionistă de Fotbal.
„Acest incident rasist a avut loc în ziua în care Asociaţia Partida Romilor Pro-Europa a organizat la Bucureşti Congresul reprezentanţilor comunităţilor de romi din România, cea mai mare adunare a romilor care a avut loc vreodată, la care au participat peste 4.200
FCSB - Rapid București 1-2
Fostul președinte de imagine al celor de la FCSB, Helmut Duckadam, a fost plecat într-o vacanță îndelungată în Statele Unite ale Americii și a pierdut șirul întâmplărilor din Superligă. La revenirea în România, fostul goalkeeper legendar de la Steaua a rămas surprins când a constatat că FCSB nu mai este principala favorită la câștigarea titlului, lăudând performanțele Rapidului.
„FCSB a fost favorită la titlu. Am lipsit un pic din țară și văd că pierde și derbyurile. Acum toate echipele din vârf au aceleași șanse. Doar Rapid e în creștere de formă, în rest, FCSB și CFR mi se pare că sunt în scădere. La FCSB sunt individualități, lipsește echipa. Dacă face Coman o fază, ceva, iese gol, altfel nu. Nu au un sistem. Nu cred că e problema antrenorilor Charalambous și Pintilii.
CFR chiar are antrenor și tot joacă slab, așa e campionatul. În Europa nu mai contăm. Rapid nu mai e o surpriză. Ce dacă a fost în liga a 4-a? Astea sunt povestiri de demult, acum au stadion, conducere, patronat. Au buget bun și au construit un lot cu ceva pretenții, se bat la titlu, e clar. Dar în Europa nu vor conta nici eu, nici celelalte echipe, e un campionat slab, am mai zis” , a spus Helmut Duckadam, potrivit iamsport.