 
                            kanald.ro
 
        Motivul din spatele transferului lui Dorin Rotariu la FCSB! Iosif Rotariu a mărturisit
Sport
Dorin Rotariu, un fost dinamovist convins, a semnat marți seara, 10 octombrie, cu vicecampioana României, FCSB.
Dorin Rotariu a bătut palma cu FCSB, după ce finațatorul Gigi Becali i-a pus pe masă un contract cu un salariu de 20.000 de euro pe lună. În anul 2014, Dorin Rotariu declara, după despărțirea de agentul Anamaria Prodan, fiind legitimat la Dinamo, că nu va face niciodată mutarea la gruparea „roș-albastră”.
Unchiul jucătorului, Iosif Rotariu, le-a transmis un mesaj fanilor dinamoviști, subliniind că nu au niciun motiv să fie supărați pe Dorin pentru alegerea de a semna cu FCSB. Tehnicianul a spus că nepotul său și-a dus la bun-sfârșit obiectivele la Dinamo și acum își dorește să prindă naționala.
„Nu are de ce să fie o supărare pentru Dinamo. El cât timp a fost acolo și-a făcut treaba. Dinamo a câștigat de pe urma transferului. El e un jucător profesionist acum. A mers la o echipă care se bate la titlu. Vrea să meargă la națională. De-a lungul timpului, mulți jucători au jucat și la Steaua și la Dinamo”, a spus Iosif Rotariu, pentru Sport.ro.
Conform site-ului de specialitate Transfermarkt, cota de piața a lui Dorin Rotariu este de 500.000 de euro.
În tricoul primei reprezentative a României a adunat 10 meciuri și un gol înscris.
Dorin Rotariu 
 
Citește și: Daniel Boloca, de la naționala României la naționala Italiei! Editorial despre fotbalistul româno-italian
Iosif Rotariu a vorbit despre transferul nepotului său, Dorin Rotariu, un fost jucător al celor de la Dinamo, care în prezent s-a înțeles cu formația rivală, FCSB.
Fostul mare fotbalistul a mărturisit că a fost total de acord cu alegerea nepotului său și este de părere că FCSB se pliază cel mai bine pe stilul său de joc.
„(n.r. De ce a ales FCSB?) În primul rând, el a ales. Și eu am fost de acord. Eu cred că e echipa care i se potrivește cel mai bine pentru stilul său de joc. E o echipă combinativă, cu jucători tehnici, care joacă în viteză.
Da! L-a dorit Gigi Becali. Au fost conjuncturi în care nu a putut să vină. Îi place și sistemul 4-3-3 de la FCSB. E un jucător de viteză, poate juca și vârf împins”, a spus Iosif Rotariu pentru Sport.ro.
Cea mai recentă mutare a fotbalistului a fost în Grecia, la formația Atromitos, unde a marcat patru goluri în cele 42 de meciuri disputate, după ce a fost cedat sub formă de împrumut de la campioana Bulgariei, Ludogorets, după doar jumătate de sezon. Bulgarii l-au adus pe Rotariu în luna iulie a anului 2021, după ce acesta și-a încheiat contractul cu Astana.
Fotbalistul a fost crescut de clubul Poli Timișoara și a fost vândut la Dinamo în anul 2013 în schimbul sumei de 1.1 milioane de euro. După 3 ani și jumătate petrecuți pe Ștefan cel Mare, clubul l-a vândut la Club Brugge dublu, pentru 2.2 milioane de euro. Atacantul român a mai trecut și pe la Mouscron și AZ Alkmaar.