WowNews logo WOWnews
Stories
Manifestarea de la Capitoliu
Manifestarea de la Capitoliu

Actualitate

O femeia a fost împușcată mortal în timpul violențelor de la Capitoliu

Prima victimă a manifestărilor de la Capitoliu a fost împușcată mortal.

Prima victimă a manifestărilor de la Capitoliu a fost împușcată. În ciuda încercărilor disperate ale polițiștilor de a o salva, aceasta a ajuns la spital într-o stare critică. Ulterior, femeia a decedat. Din primele informații, se pare că femeia a primit un glonț care s-a dovedit a fi fatal, în piept, în timpul Congresului.

Potrivit unor surse femeia decedată miercuri după ce a fost rănită de glonţ în sediul Congresului SUA, la Washington, se numea Ashli Babbitt, și a fost militar timp de 14 ani unde a efectuat patru desfăşurări cu armata aerului americană. Totodată, femeia decedată era o susţinătoare înfocată a preşedintelui Donald Trump.

Citeste si: VIDEO În ce condiții trăiește acum Tanti Vasilica? Bătrâna a avut și case și palate, însă ceva s-a rupt la un moment dat! "Mi-a fost greu!" - kfetele.ro

Soțul femeii ucise a descris-o ca o partizană hotărâtă a preşedintelui Donald Trump

Aceasta trăia alături de soțul ei în regiunea San Diego, în sudul Californiei. Soțul ei a descris-o ca o partizană hotărâtă a preşedintelui Donald Trump. Bărbatul a declarat că el nu a dorit să meargă la Washington, pentru proteste. Cu doar o zi înainte de tragedia din Capitoliu, Ashli Babbitt a scris pe pagina sa de Twitter că „nimic nu ne va opri” și „furtuna este aici”.

Citeste si: Imagini șocante cu suporterii lui Donald Trump! Au rupt baricadele de securitate și au intrat în Capitoliu

Vestea morții a fost un șoc pentru persoanele care au cunoscut-o pe Ashli Babbitt. „Sunt șocată. Sunt devastată. Nimeni din DC nu l-a notificat pe fiul meu și am aflat de la televizor”, a declarat mama soțului femeii ucise, Robin Babbitt.

Citeste si: Steagul românesc, fluturat de manifestanţii protestului violent din SUA! Anunțul făcut de AUR: „Patrioții americani au răspuns…”

De asemenea, în timpul Congresului care se ținea pentru validarea voturilor alegerilor pezidențiale, s-au soldat cu patru persoane ucise, din rândul civililor. Iar 14 polițiști au fost răniți în urma violențelor din capitala Americii. 

Ashli Babbitt
Ashli Babbitt[Sursa foto: Facebook]

Sursă: Cancan.ro