
kanald.ro
Actualitate
Două suspecte în cazul crimei din Giurgiu sunt surorile Constantin, Samira și Elena.
Cei trei suspecți în cazul fetei incendiate pe un câmp din Ghimpați sunt Samira Constantin, Elena Constantin şi Alexandru Dinu. Ei au fost arestați preventiv pentru o perioadă de treizeci de zile.
La audieri, se pare că cele două surori au recunoscut parțial faptul că au luat parte la oribila crimă, dar și faptul că au transportat cadavrul Sabinei cu mașina Samirei, pentru că ea era singura care avea permis de conducere.
Totodată, se pare că toată scena oribilă ar fi avut loc într-o locuinţă din cartierul Ferentari din Bucureşti, iar mai apoi, criminalii au dus-o pe Sabina pe câmp, la Ghimpaţi, şi i-au dat foc, potrivit celor transmise de Antena3.
"Ca urmare a vizionării şi analizării minuţioase a înregistrărilor camerelor de supraveghere, coroborat cu declaraţiile martorilor audiaţi în cauză şi alte probe administrate, a fost identificat autoturismul cu care a fost transportat geamantanul în care se afla corpul victimei.
La data de 17.11.2020, procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Giurgiu împreună cu ofiţeri de poliţie din cadrul I.G.P.R.- Direcţia de Investigaţii Criminale şi I.P.J. Giurgiu- Serviciul de Investigaţii Criminale au efectuat mai multe percheziţii domiciliare în vederea identificării locului în care a decedat victima şi completării probatoriului. Cu această ocazie a fost ridicat autoturismul mai sus menţionat.
S-a stabilit că victima practica prostituţia, locuia împreună cu autorii, iar mobilul faptei de omor a constat în neînţelegeri intervenite între aceştia în interiorul locuinţei.
Au fost audiate în cauză mai multe persoane, iar faţă de trei dintre acestea s-a dispus continuarea urmăririi penale şi punerea în mişcare a acţiunii penale sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de omor calificat şi profanare de cadavre. A fost dispusă măsura reţinerii pentru o perioadă de 24 de ore față de acestea, urmând a fi prezentate judecătorului de drepturi şi libertăţi cu propunerea de arestare preventivă", se arată în comunicatul Parchetului de pe lângă Tribunalul Giurgiu.
Totodată, potrivit informațiilor transmise de anchetatori se pare că toată ceartă ar fi pornit de la faptul că tânara mamă ucisă ar fi refuzat să le mai asculte pe Samira și Elena. O primă ipoteză este legată de faptul că Sabina nu a mai vrut să se prostitueze pentru cele două surori, iar acestea au bătut-o fără milă. Inițial, cei trei criminali au declarat faptul că în timp ce Sabina se afla în casa lor s-ar fi otrăvit cu insecticid și chiar au încercat să o ajute. Ulterior, după mai multe ori de audieri, surorile Constantin au recunoscut fapta.
sursă Antena3