
kanald.ro
Actualitate
Autoritățile încearcă să găsească soluții pentru salvarea Salinei Praid, profund afectată de inundații.
Inundațiile din ultima perioadă au creat o situație fără precedent. Din păcate, sub presiunea apei, Salina Praid stă să se prăbușească. Acest lucru s-a întâmplat atât cu mina de exploatare, cât și salina turistică. Tocmai de aceea, astăzi, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) a luat mai multe hotărâri în acest sens.
În aceste momente critice se încearcă din răsputeri găsirea unor soluții pentru salvarea Salinei Praid. Sâmbătă, CJSU a adoptat o hotărâre în care sunt prevăzute intervenţiile imediate ce trebuie efectuate după ce salina a fost inundată de apele pârâului Corund, în urma inundațiilor.
Astfel au fost luate mai multe hotărâri importante. Mai exact, urmează execuţia, în regim de urgenţă, a lucrărilor de captare şi tranzitare a pârâului Corund, dar şi „verificarea stabilităţii planşeelor şi a structurii de siguranţă a pilierilor prin expertiză minieră", potrivit
Totodată, printre altele, s-a decis contractarea, în regim de urgenţă, a studiului de fezabilitate şi a proiectului tehnic „ pentru soluţiile de atenuare în amonte pe pârâul Corund”, dar şi „ efectuarea unei analize pentru identificarea unor propuneri de soluţii alternative de deviere a pârâului”.
Mai mult decât atât, membrii CJSU au hotărât și ca în zonă să fie asigurată pază, video și umană. Este important de precizat că la şedinţa tehnică a participat şi preşedintele României, Nicuşor Dan, mai mulţi miniştri, dar şi toate instituţiile implicate în intervenţia imediată.
Salina Praid
Nicușor Dan a ajuns ieri la Salina Praid, dar și în zonele afectate de inundații. Acesta a vorbit despre oamenii care au de suferit, dar și despre soluțiile care pot fi luate în încercarea de a salva această salină și de a găsi responsabilii pentru acest dezastru. Președintele României a dat asigurări că va face tot ce îi stă în putință pentru ajutorul comunității.
„Astăzi am fost la Praid, alături de o comunitate profund afectată de inundații. Mii de oameni suferă din cauza unui dezastru care putea fi prevenit.
Am solicitat premierului trimiterea Corpului de Control pentru a investiga situația. Trebuie să aflăm cine poartă responsabilitatea și să luăm măsuri ferme.
În cel mult trei săptămâni, Salrom va construi un bypass pentru a opri pătrunderea apei dulci în salină. Va urma evacuarea controlată a apei. Miniștrii vor rămâne aici pentru a se asigura că soluțiile sunt implementate, nu doar promise.
Oamenii din Praid nu mai pot aștepta. Vom susține acordarea de compensații pentru cei care și-au pierdut veniturile și vom propune măsuri concrete pentru relansarea turismului local.
Nu vom abandona această comunitate. Și nu vom închide ochii în fața neglijenței ”, a scris Nicușor Dan.
Nicușor Dan, prezent la Salina Praid