kanald.ro
Salvamontiști
Salvamontiști
Evenimente
Pentru schiorul în vârstă de numai 24 de ani nu s-a mai putut face nimic. Medicii au încercat să-l resusciteze, însă încercările lor au fost în zadar.
O tragedie fără margini s-a petrecut ieri pe pârtia olimpică din Borșa. Din nefericire, un tânăr în vârstă de doar 24 de ani și-a pierdut viața în urma unui impact violent. Pârtia era plină, iar la un moment dat schiorul a părăsit traseul amenajat, după ce a pierdut controlul deplasării. Ulterior s-a izbit puternic de un copac.
Din păcate, impactul a fost unul mult prea puternic pentru tânărul în vârstă de doar 24 de ani.
Ulterior a ajuns și o echipă de medici care a încercat să-l stabilizeze. Din nefericire, în ciuda tuturor eforturilor de resuscitare, care au durat timp de o oră, medicii nu au mai putut face nimic pentru a-l salva. În cele din urmă, salvatorii au fost nevoiți să constate decesul.
Salvamontiști
Nu este un caz singular, iar salvamontiștii trag un semnal de alarmă cu privire la riscurile la care se expun cei care ajung pe pârtie, dar și cum pot evita tragediile. Doar în ultimele 24 de ore, la Dispeceratul Național s-au primit 123 de apeluri prin care se solicita intervenția de urgență a salvamontiștilor.
„O nouă zi de foc pentru salvamontiștii din întreaga țară. În cazul intervențiilor au fost salvate 126 de persoane. Dintre acestea, 57 au fost transportate cu ambulanțele SAJ, SMURD sau Salvamont la spital, o persoană a fost predată elicopterului SMURD pentru transport la spital, iar restul au primit acordul să fie transportate cu mașinile aparținătorilor.
Din păcate, o persoană a fost predată Serviciului IML. S-au primit și 51 de apeluri prin care se solicitau sfaturi și informații despre diferite trasee turistice din zona montană și despre domeniile schiabile
”, spun reprezentanții Salvamont.Salvamontiști