
kanald.ro
Colaj tatăl Robertei, una dintre victimele din stațiunea 2 Mai, și Vlad Pascu
Actualitate
Tatăl Robertei, tânăra care a fost ucisă de Vlad Pascu în stațiunea 2 Mai, nu vrea să accepte sub nicio formă plata unor daune morale din partea tânărului.
A trecut mai bine de jumătate de an de la tragedia care a șocat o țară întreagă, respectiv accidentul rutier din stațiunea 2 Mai, unde și-au pierdut viața 2 tineri, Roberta și Sebastian. În continuare, șoferul care se afla la volanul autoturismului, Vlad Pascu, se află în arest și riscă până la 10 ani de închisoare, însă acest lucru va fi decis de judecători, mai ales că vinovatul a încercat să diminueze consecințele infracțiunii prin plata unor daune morale familiilor victimelor.
Astfel, o adresă trimisă de Pascu a ajuns la familiile celor doi tineri decedați, însă părinții Robertei și ai lui Sebastian au reacționat dur când au aflat de intenția tânărului și nu vor să accepte sub nicio formă oferta acestuia.
„E josnic.
Totuși, tatăl lui Sebastian spune că va accepta, însă, o discuție în acest sens, asta doar pentru a afla ce vrea, de fapt, să-i transmită cel ce i-a ucis fiul.
Roberta și Sebastian, cei doi tineri care au decedat în accidentul din stațiunea 2 Mai
La rândul său, reprezentantul celor două familii îndurerate a făcut o serie de declarații despre această intenție a lui Vlad Pascu, aceea de a oferi daune morale părinților victimelor.
Avocatul Adrian Cuculis consideră această ofertă a tânărului drept o încercare de a scăpa cu o pedeapsă mai ușoară.
„Încercarea respectivă se arată și în adresa de mediere cu privire la plata unor despăgubiri morale care ar diminua impactul moral.